Tajne rozmowy między przedstawicielami ONZ a Rosją, która ma na celu wznowienie umowy dotyczącej transportu zboża przez Morze Czarne, jest obecnie omawiana w kuluarach. Według informacji podanych przez niemiecką gazetę „Bild”, ta inicjatywa może pomóc Rosji uniknąć głównych sankcji nałożonych przez Zachód.

„Działając w ukryciu”, „Bild” donosi, że udało się im uzyskać dostęp do „tajnej korespondencji” między sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, a ministrem spraw zagranicznych Rosji, Sergejem Ławrowem, datowanej na 28 sierpnia. List ten zawiera propozycję czteropunktowego porozumienia z Rosją, które ma na celu przywrócenie umowy dotyczącej transportu zboża przez Morze Czarne.

Jednak gazeta podkreśla, że omawiane „porozumienie” między ONZ a Rosją wydaje się mieć na celu przede wszystkim uniknięcie zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę. W ramach tego planu Kreml miałby utworzyć specjalną firmę, która kontrolowałaby transakcje finansowe związane z umową. Ponieważ ta firma nie byłaby formalnie bankiem, unijne restrykcje nie miałyby na nią zastosowania. Przedstawiciel Komisji Europejskiej wyraził otwartość na znalezienie „trwałego rozwiązania”, które umożliwiłoby dokonywanie płatności SWIFT w ramach transakcji rolniczych zgodnie z unijnym prawem. Podobnie stanowisko wyraził przedstawiciel SWIFT.

POLECAMY: Włochy przewidują kryzys migracyjny, jeśli umowa zbożowa nie zostanie przedłużona

Należy jednak przypomnieć, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku jedną z głównych sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję było odłączenie głównych rosyjskich banków od systemu SWIFT.

„Bild” wspomniał również o innych aspektach potencjalnego porozumienia między ONZ a Rosją. W ramach umowy zbożowej możliwy byłby transport rosyjskich produktów rolnych. Ponadto, sekretarz generalny ONZ miał zaproponować ubezpieczenie rosyjskich transportów przed potencjalnymi atakami ze strony Ukrainy, zwłaszcza na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Lloyd’s, brytyjski fundusz ubezpieczeń, miałby udzielić tych gwarancji.

Guterres obiecywał Rosji, że Narody Zjednoczone będą wspierać ubezpieczenia, podkreślając znaczenie rosyjskiego eksportu dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Ponadto, zaproponował ułatwienia w dostępie rosyjskich statków do portów unijnych oraz uproszczenie procedur dla rosyjskich transportowców przewożących produkty rolne i nawozy.

Niemiecki „Bild” donosi, że nie otrzymali odpowiedzi z biura sekretarza generalnego ONZ, ale propozycje ONZ będą analizowane na Kremlu. Jednak w Moskwie istnieje także sceptycyzm co do możliwości realizacji takiego „porozumienia” w obecnych warunkach, a Ukraina wyraźnie odrzuca tego rodzaju inicjatywę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version