Podpisana w piątek nowelizacja pozwala sprzedawcom wprowadzić nowy sposób rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, który premiuje ich za aktywność i efektywność w korzystaniu z energii. To informacja podana przez resort klimatu. Nowe przepisy opierają się na zmianach w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 roku, dotyczącym kształtowania taryf oraz rozliczeń w handlu energią elektryczną.
POLECAMY: Zła wiadomość dla kierowców. Od dzisiaj ogromna podwyżka cen w górę za autostradę A2
Według resortu, nowa regulacja pozwala sprzedawcom na nagradzanie odbiorców energii za takie zachowania jak oszczędzanie energii elektrycznej, wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej, korzystanie z faktur VAT w formie elektronicznej czy bycie prosumentem.
Resort zapewnia, że te zmiany przyniosą wymierną korzyść finansową dla każdego gospodarstwa domowego, które będzie mogło pomniejszyć swoje roczne rozliczenie za energię o równowartość jednego przeciętnego miesięcznego rachunku.
Dodatkowo, nowe przepisy wymagają od sprzedawców energii jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości premii i terminie jej przyznawania. Warto również zaznaczyć, że nowela rozporządzenia wspiera operatorów systemu elektroenergetycznego, ułatwiając im zarządzanie bilansem mocy w systemie. Nowe przepisy zwalniają odbiorców z opłat za ponadumowny pobór energii biernej oraz przekroczenie mocy umownej, jeśli wynikają one z poleceń operatorów lub z usług świadczonych na ich rzecz.
„Wprowadzane zmiany przyczynią się do stworzenia dla odbiorców zachęt do bardziej świadomego zarządzania zużyciem energii, zwiększających elastyczność pracy systemu. Mogą one polegać m.in. na dodatkowym zużyciu energii elektrycznej na polecenie operatora w okresach nadpodaży generacji OZE w systemie, bez obciążania użytkowników systemu za dodatkową moc pobieraną z systemu. Dzięki temu użytkownicy systemu będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru energii elektrycznej, co jest szczególnie istotne w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce” – informuje MKiŚ.