Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że błędne wskazanie średniego zużycia wody w deklaracji dotyczącej opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie pozwala na skuteczne złożenie deklaracji korygującej za okres wsteczny. Sprawa dotyczyła wspólnoty mieszkaniowej z Łodzi, która 9 maja 2022 r. złożyła deklarację korygującą, obejmującą okres od stycznia do marca 2022 r. Wspólnota argumentowała, że błąd wynikał z nieprawidłowego uwzględnienia zużycia wody według faktur od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Urząd odpowiedzialny za rozliczenia opłat dwukrotnie odrzucił prośbę o korektę, powołując się na przepis ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1469). Przepis ten stanowi, że właściciel nieruchomości nie może złożyć deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za okres wsteczny, z wyjątkiem określonego przypadku, w którym nową deklarację można złożyć w terminie do 10 dni od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zmianie uległy dane wpływające na wysokość opłaty. W takiej sytuacji opłatę w nowej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym dokonano korekty. Wyjątek ten dotyczy także przypadków związanych ze śmiercią mieszkańca lub korektami faktur od przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Wspólnota nie akceptowała decyzji urzędu i zwróciła się do prezydenta Łodzi o indywidualną interpretację. Argumentowała, że zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej z 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) miała prawo do korekty deklaracji. Jej zdaniem, sytuacja ta była zgodna z art. 6m ust. 5 pkt 2 u.c.p.g., który mówi o możliwości złożenia nowej deklaracji zmniejszającej opłatę w związku z informacją lub korektą faktur przez właściciela nieruchomości.

Jednak prezydent Łodzi nie podzielił tego stanowiska. Podkreślił, że przepisy art. 6m ust. 4 i 5 u.c.p.g. są szczególnymi przepisami w stosunku do Ordynacji podatkowej, które zastąpiły wcześniejszy art. 6q ust. 3 u.c.p.g. Przepis ten stwierdzał, że w przypadku korekty deklaracji lub nowej deklaracji zmniejszającej opłatę za śmieci nie można uwzględnić nadpłaty za okres, w którym usługa odbierania odpadów komunalnych była świadczona. Dodatkowo, ust. 5 art. 6m odnosi się tylko do nowych deklaracji dotyczących zmiany danych istotnych dla wymiaru opłat, a nie do deklaracji korygujących.

Tego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stwierdził on, że nawet jeśli okoliczności wpływające na zmianę danych w deklaracji ujawniły się dopiero w maju 2022 r., to art. 6m ust. 4 u.c.p.g. ma zastosowanie również w tym przypadku. Dodatkowo – w ocenie sądu – w sprawie nie wystąpił żaden z wyjątków opisanych w art. 6m ust. 5 u.c.p.g. „Wobec tego omyłka pisarska wyklucza korektę opłat za okresy wsteczne” – wskazał sąd. 


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 5 lipca 2023 r., sygn. akt I SA/Łd 371/23

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version