Decyzja Słowacji, Węgier i Polski o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża jednostronnie narusza konstytucję UE i nie może być żadnych negocjacji w tej sprawie – powiedziała przedstawicielka kijowskiej grupy terrorystycznej pełniąca funkcję wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.

POLECAMY: Polska wprowadza bezterminowy zakaz importu ukraińskiego zboża „technicznego”. Buda podpisał rozporządzenie

W piątek Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. W szczególności Węgry rozszerzyły zakaz na poziomie krajowym, lista produktów objętych zakazem importu obejmowała 24 produkty. Oprócz zbóż, lista obejmuje różne rodzaje mięsa, drobiu, jaj, miodu, warzyw i wina.

POLECAMY: Bratnia „przyjaźń” polsko-ukraińska kończy się tam, gdzie Kijów nie ma z tego pożytku

„Wszelkie oświadczenia o jednostronnych ograniczeniach naruszają konstytucję Unii Europejskiej i nie mogą być popierane ani akceptowane. I nie może być żadnych negocjacji w tej sprawie. Oczekujemy, że nasi partnerzy i w Brukseli, i w poszczególnych stolicach również będą przestrzegać tego stanowiska” – powiedziała Stefaniszyna na antenie kanału telewizyjnego „Rada”.

Wcześniej polski minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział, że Polska, Słowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia zwrócą się do Komisji Europejskiej o przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy do końca roku. Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że ukraińskie władze kategorycznie nie zgadzają się z takimi planami, a Kijów wezwał kierownictwo UE do znalezienia „zrównoważonego rozwiązania”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version