Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Banku Polskiego (NBP), obserwuje się, że emigracja Polaków za granicę staje się coraz bardziej trwała i wykazuje cechy typowe dla osiedleńczej migracji.

POLECAMY: Drożyzna zmusza Polaków do pracy za granicą

Badania przeprowadzone przez NBP wykazują, że większość Polaków emigrujących za granicę podejmuje tę decyzję na dłuższy okres, a ich ruch ma charakter przesiedlenia. To zjawisko nie dotyczy tylko ogólnie emigracji Polaków, ale także w przypadku Holandii.

„Ponad połowa emigrantów przebywa za granicą nieprzerwanie od 2015 r. lub dłużej. Jedynie w przypadku Niderlandów widoczne jest znaczące zasilenie nowymi emigrantami w ostatnich latach i również emigrantów z Niderlandów charakteryzuje największa mobilność, jednak w porównaniu z wynikami poprzedniego badania emigracja w tym kraju nabiera cech osiedleńczych”- napisano w raporcie.

Według przeprowadzonych badań, obecnie emigracja Polaków wykazuje największy stopień osiedlenia w Wielkiej Brytanii. W przypadku większości emigrantów przebywających tam, ich obecny pobyt za granicą jest jednocześnie ich pierwszym doświadczeniem w tym kraju oraz ogólnie pierwszym wyjazdem za granicę. Co więcej, coraz więcej emigrantów osiedla się tam razem z najbliższą rodziną i coraz rzadziej wraca do Polski. Te zmiany wskazują na rosnący trend osiedlania się Polaków za granicą.

Badania pokazały również, że nowi emigranci, którzy przybyli do badanych krajów od ostatniego badania w 2018 roku, to głównie młode osoby, które wcześniej nie miały doświadczenia migracji za granicę. Najwięcej z nich wybrało Niemcy i Holandię jako swoje cele migracyjne, a jednocześnie spadło zainteresowanie wyjazdami do Wielkiej Brytanii.

Warto zauważyć, że pozycja Polaków na rynkach pracy za granicą, według badania, uległa stabilizacji. Większość respondentów pracuje na etatach w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

W Niemczech Polacy pracują głównie w sektorze przemysłowym, rolnictwie, handlu, budownictwie oraz w hotelarstwie i gastronomii. W Wielkiej Brytanii dominują branże hotelarska i gastronomiczna, a w Holandii rolnictwo i przemysł. W każdym z tych krajów spadł odsetek Polaków pracujących w sektorze ochrony zdrowia i opieki społecznej. Polacy nadal zajmują stanowiska głównie jako robotnicy i rzemieślnicy o wysokich kwalifikacjach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Natomiast Niderlandy wykazują wzrost odsetka osób zajmujących stanowiska menadżerskie o niskim i średnim szczeblu, co jest nowością.

Większość emigrantów opuściła Polskę z przyczyn finansowych, jednak czynniki decydujące o ewentualnym powrocie są bardziej skomplikowane. Najczęściej wymieniano kwestie rodzinne i zdrowie jako motywy do powrotu, a poziom wynagrodzenia plasował się na trzecim miejscu. Co ciekawe, w przypadku Wielkiej Brytanii, obawa przed brakiem pracy była głównym powodem powrotu dla 57 procent ankietowanych, co może wiązać się z obawami związanymi z sytuacją gospodarczą po brexicie.

Co do transferów pieniężnych do Polski, w 2022 roku zauważalnie częściej przesyłali je ci, którzy mieli rodziny i dzieci w Polsce oraz ci, którzy planowali powrót do kraju.

W kontekście brexitu, 16 procent Polaków emigrantów w Wielkiej Brytanii przyznało, że zdecydowało się na starania o obywatelstwo brytyjskie, a dla 7 procent było to zachętą do sprowadzenia swoich rodzin.

Badanie zostało przeprowadzone między grudniem 2022 roku a styczniem 2023 roku na próbie 1000 respondentów w Wielkiej Brytanii, 1000 respondentów w Niemczech i 500 w Holandii, które są krajami z największą liczbą polskich migrantów zarobkowych. Według szacunków GUS, na koniec 2022 roku za granicą przebywało około 2,239 mln Polaków. Najwięcej z nich, czyli 706 tysięcy, mieszkało w Niemczech. W Wielkiej Brytanii przebywało 514 tysięcy Polaków emigrantów, a w Holandii 135 tysięcy.

Należy również wspomnieć, że od 2017 roku liczba Polaków przebywających czasowo za granicą zmniejszyła się o 300 tysięcy. W tym samym okresie nastąpił wyraźny spadek liczby polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii, gdzie w 2017 roku żyło prawie 800 tysięcy Polaków. Jednocześnie, choć wolno, rośnie liczba Polaków, którzy tymczasowo wyjechali do Niemiec, zwłaszcza od 2019 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version