Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności bada obecnie wniosek firmy The Cultivated B, niemieckiego start-upu, który stara się o zezwolenie na wprowadzenie na rynek innowacyjnego produktu, jakim są „parówki z probówki”. Proces ten jest jednak złożony i wymaga czasu, zanim klienci będą mogli znaleźć ten nowatorski produkt w sklepach spożywczych.

Firma The Cultivated B przedstawiła Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności swoją koncepcję, która polega na połączeniu białka roślinnego z mięsem komórkowym, aby stworzyć parówki do hot-dogów. To innowacyjne podejście opiera się na częściowej produkcji tego produktu „w laboratorium”, co może stanowić przełom w dziedzinie produkcji żywności.

Jednakże proces dopuszczenia tego produktu do sprzedaży musi przejść przez rygorystyczne badania i testy w celu zapewnienia jego bezpieczeństwa oraz zgodności z europejskimi normami żywnościowymi. To wymaga czasu, ponieważ każdy aspekt produkcji, od składników po procesy produkcyjne, musi zostać dokładnie zbadany i oceniony.

UE przyjrzy się mięsu z probówki. Może to zająć lat

Jednak, jak wskazuje serwis branżowy, przed uzyskaniem zezwolenia na wprowadzenie wspomnianego produktu na rynek, konieczne jest przejście przez długi i skomplikowany proces. Choć minimalny okres oczekiwania wynosi 18 miesięcy, eksperci są zdania, że może to potrwać nawet kilka lat. Dlatego też mięso komórkowe podlega unijnym przepisom dotyczącym nowej żywności, co sprawia, że wszelkie innowacje w tym zakresie muszą poddać się rygorystycznym badaniom i kontroli.

The Cultivated B jest częścią grupy Infamily Foods, która specjalizuje się w wprowadzaniu na rynek produktów mięsnych oraz mięsno-warzywnych. Firma ta utworzyła swoją spółkę zależną, której głównym celem jest rozwijanie oferty produktów „z probówki”. Obecnie firma The Cultivated B jest zaangażowana w produkcję bioreaktorów do hodowli mięsa komórkowego, które są wykorzystywane już w dwóch krajach na świecie.

Aktualnie takie produkty są dostępne dla klientów w Singapurze oraz Stanach Zjednoczonych. Władze drugiego z wymienionych państw wydały odpowiednie zezwolenia na to w 2023 roku. Otrzymały je dwie firmy: Upside Foods oraz Good Meat. To pokazuje, że mięso komórkowe zyskuje na popularności i zdobywa akceptację regulacyjną w niektórych regionach, co może przyczynić się do dalszego rozwoju tej innowacyjnej dziedziny przemysłu spożywczego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version