Media informują, że przymusowa wymiana grzejników w domach może być konsekwencją unijnej dyrektywy EPBD (Directive on the Energy Performance of Buildings). Zgodnie z projektowaną unijną ustawą dotyczącą termoemisyjności, właściciele i lokatorzy w całej Unii Europejskiej mogą być wkrótce zobowiązani do wymiany nie tylko kotłów, ale również kaloryferów.

Zmiany te wynikają z dążeń Unii Europejskiej do zwiększenia efektywności energetycznej budynków i redukcji emisji dwutlenku węgla. Dyrektywa EPBD ma na celu poprawę energooszczędności w sektorze budownictwa i promowanie zrównoważonej polityki energetycznej.

Właściciele nieruchomości oraz lokatorzy mogą być zobowiązani do wymiany grzejników, które nie spełniają określonych standardów termoemisyjności. Nowe przepisy mogą wymagać zainstalowania bardziej efektywnych grzejników, które zapewnią lepszą kontrolę temperatury w pomieszczeniach i zmniejszą zużycie energii.

Przymusowa modernizacja systemów grzewczych w UE

Przymusowa wymiana grzejników może wywołać obawy i koszty dla mieszkańców UE. Właściciele nieruchomości będą musieli dostosować się do nowych przepisów, co może wiązać się z nakładami finansowymi i koniecznością znalezienia odpowiednich rozwiązań technicznych.

Właściciele mieszkań i lokatorzy obawiają się zakazu stosowania kotłów, który został zaproponowany przez Unię Europejską. Wprowadzenie tego zakazu oznaczałoby konieczność kosztownej modernizacji systemów grzewczych w wielu domach.

W czerwcu tego roku odbędzie się kolejna runda konsultacji między Komisją Europejską a państwami członkowskimi w sprawie dyrektywy dotyczącej termomodernizacji budynków. Ostateczne rozporządzenie ma być opublikowane w 2024 roku, zgodnie z włoskim dziennikiem „il Messaggero”.

Media zwracają uwagę, że zatwierdzenie obecnego projektu ustawy spowoduje konieczność wyeliminowania systemów grzewczych opartych na paliwach kopalnych do 2029 roku we wszystkich państwach członkowskich UE. Kotły gazowe i olejowe powinny zostać zastąpione przez elektryczne pompy ciepła oraz urządzenia hybrydowe, które łączą pompę ciepła z kotłem gazowym.

Przepisy zmuszą ludzi do wymiany także grzejników?

Według informacji podanych przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Włochy, Polska i Rumunia są krajami, które wyrażają opór wobec wprowadzenia zakazu kotłów, szczególnie w obecnej formie projektu ustawy. Organizacje takie jak Proxigas, Assogasliquidi, Assortermica, Federcostruttori oraz Appia Italia podejmują działania mające na celu wprowadzenie istotnych poprawek do projektu przez Unię Europejską.

Eksperci we Włoszech wskazują, że według obecnego projektu przymusowej termomodernizacji budynków, mieszkańcy UE mogliby być zmuszeni do wymiany nie tylko kotłów, ale również grzejników. Wprowadzenie takiego zakazu wiązałoby się z pewnymi problemami dla rodzin, ponieważ niektóre typy grzejników mogą być niewydajne w połączeniu z innymi technologiami niż tradycyjne kotły. Zdaniem włoskich ekspertów, istnieje nadzieja, że Bruksela rozważy alternatywne rozwiązania, zanim skłoni wiele rodzin do poniesienia ogromnych kosztów związanych z wymianą grzejników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version