Nie wszyscy emeryci są świadomi, że 13. i wprowadzona ostatnio na stałe 14. emerytura to tylko część dodatkowych świadczeń, które przysługują seniorom. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić dodatkową kwotę, sięgającą nawet ponad 5,5 tysiąca złotych, i do tego nie trzeba spełniać wielu warunków.

Emerytura honorowa, o której teraz mówimy, wynosi obecnie w Polsce 5540 złotych brutto. To naprawdę znaczna suma, ale nie każdy emeryt może liczyć na jej otrzymanie. Przyjrzyjmy się więc, czym tak naprawdę jest to świadczenie i dla kogo jest dostępne.

Emerytura honorowa jest rodzajem dodatkowego świadczenia, które przysługuje każdej osobie, która spełni jeden i tylko jeden warunek – osiągnie wiek 100 lat. Wiek jest jedynym kryterium przyznawania tego świadczenia. Nie ma znaczenia, czy ktoś pracował przez całe życie czy też nie, ani czy otrzymuje standardową emeryturę.

Jak to działa?

ZUS przyznaje emeryturę honorową każdej osobie, która osiągnęła wiek 100 lat. To wyjątkowe świadczenie nie podlega żadnym modyfikacjom ani waloryzacji, i jest wypłacane w stałej wysokości aż do końca życia beneficjenta. Niemniej jednak, warto zrozumieć, że co roku kwota tej emerytury ulega zmianie, a ostateczna suma jest uzależniona od kwoty bazowej obowiązującej w dniu stulecia osoby korzystającej z tego świadczenia.

Emerytura honorowa to forma uznaniowego świadczenia, które ZUS przyznaje osobom, które osiągnęły wiek 100 lat. Jest to wyjątkowe świadczenie, ponieważ nie podlega ono corocznym waloryzacjom ani zmianom. Oznacza to, że jej wysokość pozostaje stała przez cały okres jej wypłacania, tj. aż do śmierci beneficjenta.

Jednakże warto zaznaczyć, że kwota tej emerytury nie jest ustalana arbitralnie. Zamiast tego zależy od kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin osoby otrzymującej to świadczenie. Oznacza to, że roczna kwota emerytury honorowej może różnić się w zależności od aktualnych wytycznych i regulacji ZUS dotyczących tej kwoty bazowej. Dlatego też osoby, które zbliżają się do wieku 100 lat i planują ubiegać się o to świadczenie, powinny śledzić aktualne informacje dotyczące regulacji w ZUS w celu dokładnego zrozumienia, jak będzie obliczana ich emerytura honorowa.

Ile osób pobiera świadczenie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w bieżącym roku przyznał honorowe emerytury dla 2,85 tysiąca osób. Spośród nich 0,43 tysiąca stanowili mężczyźni, natomiast 2,42 tysiąca to kobiety. Większość z tych osób otrzymała świadczenia na swoje konta bankowe bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, gdyż nie jest to wymagane.

Istnieje jednak jedno wyjątkowe przypadki, gdzie konieczne jest złożenie wniosku. Jeśli osoba osiągnęła wiek 100 lat i nigdy wcześniej nie pracowała, ale pragnie otrzymać honorową emeryturę, musi złożyć stosowny wniosek. Wynika to z faktu, że w bazach danych ZUS lub KRUS nie istnieją żadne informacje o takiej osobie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version