Od 1 października 2023 roku, osoby prowadzące pojazdy w stanie nietrzeźwości będą podlegać surowszym karom zgodnie z nowymi zmianami w kodeksie karnym. Nawet recydywiści nie będą już mogli liczyć na łagodniejsze kary, takie jak grzywny czy ograniczenie wolności, za samo prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, grozi im teraz kara do trzech lat pozbawienia wolności.

W przypadku wypadku drogowego spowodowanego przez pijanego kierowcę lub osobę będącą pod wpływem narkotyków, sądy będą miały możliwość orzekania znacznie wyższych kar. Gdy w wyniku wypadku będzie ofiara śmiertelna, sprawcy grozi kara od 5 do 16 lat więzienia. Jeśli w wyniku wypadku dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, kara wyniesie od 3 do 16 lat więzienia. Dotychczasowe kary za te czyny obowiązujące do 30 września 2023 roku wynosiły od 2 do 12 lat więzienia.

Ponadto, kierowcy, którzy próbują uciec z miejsca wypadku, aby uniknąć badania poziomu alkoholu we krwi, będą traktowani tak samo surowo jak pijani kierowcy.

POLECAMY: Nowelizacja prawa karnego wprowadza więzienie za niewykonanie obowiązku naprawienia szkody

Nowe przepisy mają na celu uniemożliwienie prób unikania odpowiedzialności karnych przez osoby twierdzące, że wypiły alkohol dopiero po wypadku z powodu zdenerwowania. Według nowych przepisów takie tłumaczenia nie będą już akceptowane, a kierowcy, którzy spożywali alkohol po wypadku, ale przed badaniem policyjnym, będą podlegać takim samym sankcjom.

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych będzie obowiązkowy w przypadku skazania za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień lub niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów. W przypadku prowadzenia w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub ucieczki z miejsca wypadku, obowiązkowy zakaz prowadzenia pojazdów wyniesie co najmniej trzy lata.

Wyrokiem sądu będzie można nałożyć zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju, choć najczęściej będzie to zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. To oznacza, że skazany nie będzie mógł prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego, co ma istotne konsekwencje dla niego.

Termin „wszelkie pojazdy mechaniczne” odnosi się do wszelkich rodzajów pojazdów, które są napędzane przez zamontowany w nich silnik, niezależnie od rodzaju tego silnika (czy to spalinowy, gazowy, elektryczny lub parowy). To obejmuje pojazdy takie jak samochody, maszyny rolnicze, motocykle, skutery, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne, a także pojazdy szynowe zasilane elektrycznie, takie jak tramwaje i trolejbusy.

Jednak nadal można prowadzić pojazdy, które nie są mechaniczne, czyli takie, które nie mają silnika. Należą do nich zaprzęgi konne, rowery, łodzie wiosłowe, balony, kajaki, statki żaglowe i szybowce. Te pojazdy są napędzane siłą kierującego lub zwierząt i nie wykorzystują silnika do poruszania się. Nie są również uważane za pojazdy mechaniczne rowery wyposażone w silniki o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm³, łyżwy i rolki. Zakaz nie dotyczy również hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Warto zaznaczyć, że jeśli ktoś ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, dotyczy to wszystkich kategorii pojazdów, niezależnie od tego, jakim pojazdem kierował w momencie przekroczenia limitu alkoholu. Kierowca może odzyskać uprawnienia pozytywnie przechodząc egzamin i uczestnicząc w terapii z psychologiem. Przepis ten w zasadzie jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ wynika z niego, że osoba taka jest karana kilkukrotnie za jeden czyn co w prawie, jest zabronione.

Ponownie skazanie za jazdę pod wpływem alkoholu


Jazda pod wpływem alkoholu po raz drugi lub trzeci niesie za sobą dodatkowe skutki prawne, w tym również kary finansowe.

Ostrej odpowiedzialności podlega kierowca, który dopuścił się przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości i miał już wcześniejsze skazanie za:

  • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków,
  • przestępstwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, powietrznym lub wodnym, które zagrażało życiu, zdrowiu wielu osób lub mieniu na dużą skalę,
  • przestępstwo związanego z ryzykiem katastrofy w ruchu lądowym, powietrznym lub wodnym lub wypadku,
  • przestępstwo, które popełnił podczas obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, nałożonego w wyniku skazania za przestępstwo (zgodnie z art. 178a § 4 k.k.).

W takiej sytuacji sprawca zostanie skazany na karę pozbawienia wolności trwającą od trzech miesięcy do pięciu lat, a najczęściej zostanie mu nałożony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, zwykle dożywotni.

Jednakże przepis przewiduje możliwość, że sąd może odstąpić od orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, jeśli zachodzi wyjątkowy przypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy wskazuje na wykroczenie, a nie przestępstwo, grozi mu ponowna kara w postaci aresztu lub grzywny, której wysokość wynosi nie mniej niż 2,5 tysiąca złotych.

Warto pamiętać, że zakaz prowadzenia pojazdów trwający dłużej niż rok skutkuje koniecznością ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy i uzyskania wyniku pozytywnego.

Ponadto, za ponowną jazdę pod wpływem alkoholu, która zostanie uznana za przestępstwo, sąd może nałożyć na sprawcę świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 10 tysięcy złotych.

Jazda bez prawa jazdy i pod wpływem

Wysokość kary za jazdę pod wpływem alkoholu bez ważnego prawa jazdy zależy od dwóch czynników: ilości alkoholu w organizmie i przyczyny braku odpowiednich uprawnień.

W sytuacji, gdy osoba kierująca pojazdem nigdy nie posiadała ważnego prawa jazdy, zostanie także pociągnięta do odpowiedzialności za wykroczenie zgodnie z art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku grozi jej kara grzywny w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Zbieg przestępstw – jazda po alkoholu bez prawa jazdy

Sytuacja wygląda inaczej, gdy kierowca zostaje zatrzymany w momencie, gdy nałożony na niego jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Taka sytuacja stanowi przestępstwo, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Mogą wystąpić także sytuacje bardziej złożone, gdzie może dochodzić do zbiegu przestępstw, zbiegu przestępstwa z wykroczeniem lub samych wykroczeń w przypadku jazdy po alkoholu bez posiadania uprawnień.

Warto zaznaczyć, że wyroki za jazdę po alkoholu bez prawa jazdy różnią się w zależności od okoliczności popełnienia czynu, dlatego też rozważenie strategii procesowej z doświadczonym adwokatem, który zajmuje się podobnymi sprawami, może być korzystne.

Badanie kierowcy alkomatem

Policjant, w związku ze swoimi obowiązkami służbowymi, ma prawo żądać od kierowcy poddania się badaniu w celu ustalenia poziomu alkoholu w organizmie lub obecności substancji działających podobnie do alkoholu. To dotyczy zarówno kierującego pojazdem, jak i innych osób, wobec których istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem.

Obowiązkowo badanie trzeźwości jest przeprowadzane w przypadku uczestnictwa w wypadku drogowym, w którym doszło do śmierci lub obrażeń ciała osoby. Jednak organ uprawniony może również przeprowadzić badanie trzeźwości w trakcie rutynowej kontroli ruchu drogowego, co oznacza, że może to się zdarzyć zawsze, nawet bez wyżej wymienionych okoliczności.

Definicje stanu nietrzeźwości

Rozróżnienie między przestępstwem a wykroczeniem

Termin „stan nietrzeźwości” jest określony w art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

  • ilość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia przewyższającego tę wartość,
  • ilość alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 miligrama lub prowadzi do stężenia przewyższającego tę wartość.

W obszarze prawa karnego istnieje także termin „stan wskazujący na spożycie alkoholu”, który jest określony w przypadku:

  • ilości alkoholu we krwi w zakresie od 0,2 do 0,5 promila,
  • obecności alkoholu w zakresie od 0,1 miligrama do 0,25 miligrama w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza.

Jeśli ktoś prowadzi pojazd w takim stanie, stanowi to wykroczenie zgodnie z przepisami art. 85 lub 87 § 1 kodeksu wykroczeń.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version