Policja wystrzeliła gaz łzawiący podczas propalestyńskiej demonstracji we francuskim mieście Lyon, a następnie zatrzymała cztery osoby – podała telewizja BFM.

Według kanału, lokalne władze nie zezwoliły na demonstrację, ale wzięło w niej udział około 150 osób. Zauważono, że zgromadzeni skandowali antyizraelskie hasła, po czym rozpoczęły się starcia.

POLECAMY: Transparenty z napisem „Wolna Palestyna” wywołały oburzenie Izraela

„Policja wystrzeliła gaz łzawiący … Cztery osoby zostały zatrzymane, a osiem zostało ukaranych grzywną”, podał kanał telewizyjny w raporcie, który cytował lokalne władze.

Rankiem 7 października Izrael został dotknięty bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy. Palestyńscy bojownicy przeniknęli również na obszary przygraniczne w południowym Izraelu.

„Brygady Al-Kassam, wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas, ogłosiły operację Al-Aksa Flood przeciwko Izraelowi”. Siły Obronne Izraela ogłosiły rozpoczęcie operacji Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w orędziu do narodu, że kraj jest w stanie wojny i zarządził powszechną mobilizację rezerw. Izraelskie wojsko twierdzi, że oczyszcza zaludnione obszary.

Liczba izraelskich mieszkańców zabitych w eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego wzrosła do 900, podała w poniedziałek wieczorem gazeta Haaretz. Według najnowszych danych palestyńskiego ministerstwa zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 560.

„Brygady al-Qassam twierdziły, że schwytały dziesiątki izraelskich żołnierzy i oficerów. Później członek biura politycznego Hamasu Musa Abu-Marzouk powiedział, że ponad 100 obywateli Izraela, w tym wysokiej rangi oficerowie wojskowi, zostało schwytanych i przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że należy pilnie powstrzymać rozlew krwi między Izraelem a Palestyną i wezwał strony do zaprzestania działań wojennych. Według niego rozwiązanie problemu palestyńskiego jest możliwe tylko na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zakładają współistnienie obu państw.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version