Premier Izraela Benjamin Netanjahu i Benny Gantz, przewodniczący opozycyjnej partii Obóz Państwowy, zgodzili się utworzyć rząd nadzwyczajny – podała gazeta Haaretz.

„Netanjahu i Gantz zgodzili się utworzyć rząd nadzwyczajny” – podała publikacja.

Wcześniej rządząca partia Likud oświadczyła, że inicjatywa urzędującego premiera została poparta przez wszystkich szefów partii koalicyjnych bez wyjątku.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Ponadto bojownicy Hamasu przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu po masowych bombardowaniach z powietrza.

Wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas ogłosiło operację Al-Aqsa Flood przeciwko Izraelowi. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela ogłosiły rozpoczęcie operacji Żelazny Miecz, rozpoczęły się ataki rakietowe na Strefę Gazy.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Izrael-realizacja-planu.mp4

Netanjahu oświadczył w przemówieniu do narodu, że kraj jest w stanie wojny, Siły Obronne Izraela (IDF) przeprowadziły szeroko zakrojoną mobilizację rezerw. Następnie IDF oświadczyły, że wojsko kontroluje wszystkie skupiska ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy.

Times of Israel poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku eskalacji konfliktu wzrosła do ponad 1200. Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 900.

Konflikt palestyńsko-izraelski, związany z interesami terytorialnymi stron, jest źródłem napięć w regionie od dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r. określiła utworzenie dwóch państw, Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując akceptację zasady dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

We wtorek wieczorem przywódcy Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Erdogan, przeprowadzili rozmowę telefoniczną, podczas której podkreślili, że długoterminowe pokojowe rozwiązanie kryzysu na Bliskim Wschodzie jest możliwe tylko w oparciu o formułę „dwóch państw” zatwierdzoną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która przewiduje utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version