Osobisty konflikt między partnerami w spółce jawnej, który wynikł z rozpadu ich związku osobistego, obciąża obie strony. Jednakże, zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi, żadna z nich nie ma prawa ubiegać się o przyznanie prawa do przejęcia majątku spółki.

Decyzja ta została ogłoszona w ubiegłym tygodniu i dotyczy spółki jawnej działającej w branży produkcji wyrobów kosmetycznych i toaletowych. Jej wspólnicy, którzy byli również parą w życiu prywatnym, stali się obiektami konfliktu w związku z prowadzeniem spraw firmowych po rozpadzie ich związku partnerskiego w 2019 roku.

Byli partnerzy zaczęli kwestionować swoje wcześniejsze decyzje i krytykować dotychczasowy podział obowiązków. Mężczyzna oskarżał swoją byłą partnerkę o nierentowną transakcję i wyprowadzanie pieniędzy. Z kolei kobieta twierdziła, że jej były partner zatrudnił swojego kolegę bez uprzedzenia i celowo parkował samochód w sposób utrudniający rozładunek towaru.

Mężczyzna złożył pozew o rozwiązanie spółki i o przyznanie mu jej majątku, z dodatkowym obowiązkiem spłaty swojej byłej partnerki. Odnosił się do art. 66 kodeksu spółek handlowych, który umożliwia sądowi przyznanie drugiemu wspólnikowi prawa do przejęcia majątku spółki i rozliczenia się z wychodzącym wspólnikiem w przypadku zaistnienia uzasadnionych powodów do rozwiązania spółki, w szczególności w spółce, która składa się zaledwie z dwóch wspólników.

Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił, że rozwiązanie spółki jest uzasadnione, ale nie zgodził się przyznać mężczyźnie prawa do przejęcia majątku spółki. Sąd uznał, że powód nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że to wyłącznie pozwaną można obarczyć winą za rozwiązanie spółki. Ponadto, nie dostarczył on informacji na temat wartości majątku spółki, co byłoby niezbędne do określenia kwoty ewentualnej spłaty. Sąd przypomniał również, że w procesie sądowym dotyczącym spraw gospodarczych powód jest zobowiązany do przedstawienia wszystkich twierdzeń i dowodów w swoim pozwie. W tym przypadku, chociaż powód wspominał o audycie ksiąg rachunkowych spółki, nie dołączył takiego dokumentu do pozwu i nie złożył wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego księgowego.

Sąd Apelacyjny w Łodzi odrzucił apelację. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, że przepis art. 66 k.s.h. ma na celu ochronę przedsiębiorstwa spółki, umożliwiając jej rozwiązanie bez konieczności likwidacji. Po przejęciu majątku przez jednego ze wspólników, działalność spółki mogłaby być kontynuowana w innej formie organizacyjnej. Jest to wyjątek, który przysługuje wspólnikowi, który nie jest winny powodzenia do rozwiązania spółki. Sąd zgodził się z decyzją sądu okręgowego, że powód nie udowodnił, że przyczyny rozwiązania spółki leżały wyłącznie po stronie jego byłej partnerki.

„Sąd Apelacyjny podziela przy tym wyrażony w orzecznictwie pogląd, że utrata zaufania między wspólnikami, wynikająca z utrwalonego i eskalującego konfliktu między wspólnikami, obciąża w równym stopniu obydwu wspólników. W takim wypadku żaden z nich nie może ubiegać się o przyznanie mu prawa do przejęcia majątku spółki jawnej” – można przeczytać w uzasadnieniu.

Podstawa prawna: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 8 marca 2023 r., sygn. akt I AGa 307/22


Przypominamy, że nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.

Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.

Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.

Forma współpracy:

  • Indywidualne zlecenia jednorazowe
  • Doraźna obsługa prawna
  • Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
  • porady prawne
  • sporządzanie pism procesowych
  • pozwy
  • odpowiedzi na pozwy
  • sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
  • apelacje
  • wnioski
  • doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
  • rejestrowanie spółek w KRS
  • pozwy
  • doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i właściwej oraz umówienie notariusza)
  • zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
  • umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
  • redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
  • przygotowanie umów oraz ich wzorów
  • negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
  • porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
  • przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo

Przedsiębiorco potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version