Wieżowiec, w którym mieści się siedziba Bloomberg L.P. w Nowym Jorku, zmienił neonowy obraz ukraińskiej flagi na swoim dachu na flagę Izraela.

POLECAMY: Zaczyna się! Wieża Eiffla zostanie oświetlona kolorami izraelskiej flagi

Po rozpoczęciu specjalnej rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie, wieżowiec przy 731 Lexington Avenue rozbłysnął żółto-niebieską flagą na górnych piętrach. Obraz ten był widoczny wiele przecznic dalej z różnych punktów miasta.

Do 12 października kolory flagi zostały zmienione na izraelskie.

Korespondent zapytał pracowników budynku o powód tej decyzji. Portierzy powiedzieli jednak, że nie zostali poinformowani o powodach zmiany flagi.

„Znasz Amerykę. Niezależnie od kryzysu, ważne jest, aby wspierać sojuszników” – powiedział jeden z nich.
Kierownika wyższego szczebla nie było w budynku w czasie rozmowy.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy rankiem 7 października. Ponadto bojownicy Hamasu przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu po zmasowanych atakach rakietowych.

Wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas ogłosiło operację Al-Aksa Flood przeciwko Izraelowi. Siły Obronne Izraela ogłosiły rozpoczęcie operacji Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w orędziu do narodu, że kraj jest w stanie wojny i zarządził powszechną mobilizację rezerwistów. We wtorek gazeta Haaretz zacytowała rzecznika Sił Obronnych Izraela Daniela Hagariego, który powiedział, że izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Obecnie prowadzone są naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie Gazy.

W związku z eskalacją konfliktu wiele państw zaczęło usuwać swoich obywateli z Izraela.

We wtorek wieczorem przywódcy Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Erdogan, przeprowadzili rozmowę telefoniczną, podczas której podkreślili, że długoterminowe pokojowe rozwiązanie kryzysu na Bliskim Wschodzie jest możliwe tylko w oparciu o formułę „dwóch państw” zatwierdzoną przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, która przewiduje utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version