Policja w Londynie odnotowała „ogromny wzrost” incydentów związanych z antysemityzmem w związku z eskalacją konfliktu palestyńsko-izraelskiego – podała telewizja Sky News, powołując się na oświadczenie organów ścigania.
POLECAMY: W Berlinie uczeń pokłócił się z nauczycielem o palestyńską flagę
„Agencja odnotowała „ogromny wzrost” antysemickich incydentów w Londynie w ciągu ostatniego tygodnia”, podał kanał w oświadczeniu.
Rzecznik policji zauważył również poważne zaniepokojenie wśród członków społeczności żydowskiej w związku ze wzrostem liczby incydentów w ciągu ostatniego tygodnia – donosi Sky News.
Należy zauważyć, że w 2022 r. odnotowano łącznie 14 takich incydentów i 12 przestępstw, w porównaniu do 105 incydentów i 75 przestępstw w tym roku.
Jednocześnie policja odnotowała niewielki wzrost liczby incydentów związanych z islamofobią, podał kanał telewizyjny.
Rankiem 7 października Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.
Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Liczba zabitych cywilów po obu stronach przekroczyła tysiąc, kilka tysięcy Izraelczyków i Palestyńczyków zostało rannych. W tym kilku zabitych i zaginionych Rosjan, a także obywateli innych krajów. Według różnych doniesień Hamas może mieć w niewoli około 150 Izraelczyków.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.