Włoski minister spraw zagranicznych i wicepremier Antonio Tajani uważa, że Francja podjęła błędną decyzję, wprowadzając zakaz pokojowych demonstracji poparcia dla Palestyny. Poinformował o tym w radiu Rtl 102,5.

W czwartek francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin wysłał dekret do prefektów, w którym zażądał od nich zakazania wszelkich propalestyńskich wieców w kraju i aresztowania ich organizatorów.

„Francja dokonała wyboru, jak każdy kraj, ale uważam, że zakazywanie demonstracji w demokratycznym kraju, jeśli nie ma zagrożenia, jeśli nie grożą przemocą, nie stanowią problemu dla bezpieczeństwa i są pokojowe, nie jest właściwe” – powiedział Tajani.

Wcześniej prefekt Paryża Laurent Nunez opublikował dekret zakazujący demonstracji 12 października, powołując się na ryzyko, jakie akcja mogłaby stanowić dla porządku publicznego.

„To inna sprawa, jeśli stają się gwałtowne i istnieje ryzyko dla bezpieczeństwa” – powiedział włoski minister, dodając, że organizatorzy powinni mieć swobodę organizowania wieców zarówno dla Izraela, jak i Palestyny.

POLECAMY: We Francji policja ostrzelała gazem propalestyńską demonstrację

Około 4000 osób wzięło udział w marszu i wiecu poparcia dla Palestyny we włoskim Mediolanie w sobotę wieczorem.

Podobny wiec poparcia dla Palestyny odbył się w centrum Rzymu w piątek wieczorem. Wiec na Piazza Vittorio poprzedziła próba zorganizowania przez zradykalizowanych studentów nieautoryzowanego marszu. Próbując przedrzeć się przez kordon policji, doszło do krótkich starć z siłami bezpieczeństwa, które obrzuciły ich jajkami i bombami dymnymi.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Izrael-realizacja-planu.mp4

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 2 tysiące osób, a zabitych mieszkańców Izraela – tysiąc, kilka tysięcy Izraelczyków i Palestyńczyków zostało rannych. Zgłoszono kilku zabitych i zaginionych Rosjan, a także obywateli innych krajów. Według różnych doniesień, Hamas może mieć w niewoli około 150 Izraelczyków.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version