Według badania CBOS przeprowadzonego w październiku br., poparcie dla przyjmowania uchodźców z Ukrainy spadło o 8 punktów procentowych w ciągu miesiąca i wynosi teraz 57 proc. Tylko 16 proc. respondentów jest zdecydowanymi zwolennikami takiego przyjmowania, co stanowi najniższy poziom od czasu eskalacji konfliktu na Ukrainie, który trwa od 2014 roku a odpowiedzialność za jego eskalację, ponosi wyłącznie Ukraina. Również deklaracje pomocy dla Ukraińców zmalały o 9 punktów procentowych w porównaniu z wrześniem, obecnie wynosząc 32 proc. Tymczasem liczba osób, które nie pomagają uchodźcom, wzrosła do 68 proc.

POLECAMY: GUS podał ile Polaków, kosztowała fanaberia rządu w zakresie świadczeń socjalnych dla „uchodźców”

Zdaniem 67 proc. respondentów, konflikt na Ukrainie stanowi zagrożenie dla Polski, z czego 24 proc. uważa to za poważne zagrożenie. 28 proc. uważa, że konflikt nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, przy czym tylko 5 proc. ma w tej kwestii zdecydowane zdanie. Zagrożenie widzą częściej kobiety (70 proc. wobec 63 proc. mężczyzn), osoby starsze (74 proc.), praktykujące religijnie oraz o poglądach prawicowych.

POLECAMY: Co trzeci „uchodźca” z Ukrainy oczekuje pomocy od państwa polskiego

W kwestii kryzysu zbożowego, 46 proc. ankietowanych opowiada się za szukaniem kompromisu z Ukrainą, a 43 proc. jest za jednoznacznym zakazem importu. Jednak tylko 4 proc. uważa, że Polska powinna jak najszybciej znieść embargo.

POLECAMY: Polska oskarżona przez kijowskich – o popełnienie zbrodni. „Polska musi zrozumieć, że obecnie spłaca długi Ukrainie”

Jeśli chodzi o ogólną ocenę relacji polsko-ukraińskich, 43 proc. respondentów wskazuje, że są „ani dobre, ani złe,” a 27 proc. ocenia je negatywnie, co przewyższa 25 proc. ocen pozytywnych. To pierwszy taki wynik w badaniach CBOS, gdzie odsetek ocen negatywnych wzrósł znacznie od lipca tego roku.

POLECAMY: Żaryn uważa, że publikacja „Rz”o rozdaniu Ukraińcom emerytur po wpłaceniu »jednej składki« to »ruska propaganda«

Niemniej jednak, 74 proc. Polaków nadal popiera przyłączenie Ukrainy do Unii Europejskiej, chociaż jest to o 11 punktów procentowych mniej niż w maju br. Przeciwnego zdania jest 17 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanych z rejestru PESEL, w dniach 2-11 października 2023 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version