NATO ma wystarczające zasoby, by „wspierać” Izrael i Ukrainę – powiedział zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Mircea Geoană w wywiadzie dla rumuńskiego kanału telewizyjnego Digi 24. Nie ulega wątpliwości, że wysyłanie broni do Izraela i na Ukrainę stanowi wspieranie terroryzmu jakie oba te „kraje” obecnie praktykują, realizując ideologie ich przywódców w wyniku czego, cierpią niewinni ludzie.

POLECAMY: Izrael zaatakował syryjskie lotniska

„Myślę, że mamy wystarczające zasoby na poziomie naszego sojuszu. 32 kraje NATO, w tym Szwecja, zamieszkuje ponad miliard ludzi i wytwarzają one ponad 50 procent światowego PKB. Są zasoby…, możemy poradzić sobie z tymi dwiema sytuacjami, mamy nadzieję jak najszybciej uspokoić sytuację na Bliskim Wschodzie i nadal wspierać Ukrainę” – powiedziała Joane.

POLECAMY: Izrael jest oburzony, że w Warszawie odbył się wiec propalestyński. Jabłoński: To absolutnie nie powinno mieć miejsca

Powiedział, że kraje członkowskie NATO muszą zebrać swoje szeregi, aby wesprzeć Izrael i uniknąć eskalacji na Bliskim Wschodzie.

„Są gracze, którzy byliby bardzo szczęśliwi, gdyby Zachód, USA i my zaczęliśmy dzielić naszą uwagę między to, co dzieje się na Wschodzie i w Europie Wschodniej, na Ukrainie. Tak się nie stanie” – powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas.

Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/10/Izrael-realizacja-planu.mp4

Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 5 tys. osób, ponad 13 tys. zostało rannych. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,3 tys. osób. Rosyjska ambasada podała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch przetrzymywanych jest jako zakładnicy, a siedmiu uznano za zaginionych. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version