Palestyński ruch Hamas zaproponował zachodnim dziennikarzom, aby sami zgłosili się do nich po dowody w sprawie ostrzału szpitala Al-Ahli w Strefie Gazy przez izraelskie wojska – donosi New York Times.

POLECAMY: Setki ludzi zabitych w wyniku izraelskiego ataku na szpital w Strefie Gazy. Hamas, Egipt i Turcja potępiają Izrael

Szpital Baptystów Al-Ahli w Strefie Gazy został ostrzelany 17 października. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że zginęło 471 osób, a ponad 300 zostało rannych, w większości kobiet i dzieci. Palestyńczycy i Izraelczycy obwiniali się nawzajem o atak: palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że atak został przeprowadzony przez izraelskie samoloty, podczas gdy izraelska armia stwierdziła, że szpital został trafiony rakietą wystrzeloną przez palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad.

POLECAMY: Bajka Izraela w zakresie „zabłąkanego pocisku”, który spadł na szpital w Gazie niekupiona przez społeczność międzynarodową

Rzecznik Hamasu Ghazi Hamad odmówił dostarczenia New York Times dowodów potwierdzających atak na szpital. Według niego, pocisk „rozpuścił się jak sól w wodzie”.

„Wyparował. Nic nie zostało” – powiedział gazecie przez telefon.

Tymczasem Salama Maarouf, szef biura prasowego rządu w Strefie Gazy, zasugerował dziennikarzom, aby przyjechali do Gazy i zbadali dowody na miejscu.

„Kto powiedział, że jesteśmy zobowiązani do dostarczenia wraku każdej rakiety, która zabija naszych ludzi? Ogólnie rzecz biorąc, możecie przyjechać, zbadać (dowody – red.) i przekonać się na podstawie dowodów, które mamy” – napisał w wiadomości tekstowej do New York Times.

Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version