Ravina Shamdasani, rzeczniczka Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR), nazwała blokadę i bombardowanie zaludnionych obszarów Strefy Gazy, a także ataki rakietowe na Izrael i branie zakładników przez członków palestyńskiego ruchu Hamas, zbrodnią wojenną.

POLECAMY: Amnesty International po publikacji niekorzystnego dla Izraela raportu oskarżona o współpracę z Hamasem

„Dla 2,2 miliona ludzi uwięzionych w Strefie Gazy, którzy są zbiorowo karani, rozwija się katastrofa humanitarna. Zbiorowa kara jest zbrodnią wojenną” – powiedziała.

Przedstawiciel OHCHR wyjaśnił, że zbiorowe kary przybrały formę odcięcia wody, blokady dostaw żywności, paliwa i elektryczności. Niedobory paliwa doprowadziły już do zamknięcia szpitali i piekarni. Ponadto ludzie są zmuszeni do życia w przepełnionych schroniskach o złych warunkach sanitarnych i niebezpiecznej wodzie pitnej, co grozi wybuchem epidemii.

POLECAMY: Były prezydent Boliwii wzywa do uznania Izraela za państwo terrorystyczne

Według władz sanitarnych Gazy, od czwartku w enklawie zmarło ponad siedem tysięcy osób.

Shamdasani dodał, że zmuszanie ludzi do ewakuacji do południowej Gazy, w tym do miejsc takich jak „wyznaczony przez Izrael obszar” Al-Mawasi, i pod pełnym oblężeniem, „budzi poważne obawy” dotyczące przymusowych wysiedleń, które są również klasyfikowane jako zbrodnia wojenna.

POLECAMY: Setki ludzi zabitych w wyniku izraelskiego ataku na szpital w Strefie Gazy. Hamas, Egipt i Turcja potępiają Izrael

„Pomimo powtarzających się nakazów dla mieszkańców północnej Gazy, aby przenieśli się na południe, sugerując, że jest tam bezpiecznie, izraelskie ataki na dwa południowe gubernatorstwa i środkową Gazę nasiliły się w ostatnich dniach. W międzyczasie trwają zmasowane ataki na północne społeczności, w tym miasto Gaza. Nigdzie w Gazie nie jest bezpiecznie” – powiedziała rzeczniczka organizacji.

Podkreśliła, że branie przez Hamas cywilów jako zakładników i wystrzeliwanie rakiet w kierunku Izraela również stanowi zbrodnie wojenne.

Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy po bezprecedensowym ataku z terytorium kontrolowanego przez bojowników Hamasu. Atak obejmował ataki rakietowe, a także ataki naziemne na południowe części państwa żydowskiego. Izraelskie wojsko odpowiedziało, rozpoczynając operację Żelazny Miecz, przejmując kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy z enklawą i przeprowadzając naloty na cele, w tym cywilne, w Strefie Gazy w ciągu kilku następnych dni.

Jedynym dostępnym szlakiem dla towarów humanitarnych pozostaje przejście Rafah, przejście graniczne między Egiptem a Strefą Gazy. Jak dotąd jednak izraelskie wojsko zezwoliło na przejazd jedynie czterem konwojom przewożącym żywność i środki medyczne dla ludności enklawy. Pierwsze dwa konwoje przybyły w zeszłym tygodniu, a trzeci w poniedziałek. Łącznie przeprowadzono ponad 30 lotów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version