200 szkół w Strefie Gazy zostało uszkodzonych podczas operacji izraelskiej armii – poinformowało UNESCO w piątkowym komunikacie.

POLECAMY: UNICEF podał, że w Strefie Gazy w wyniku działań Izraela zginęło ponad 2,3 tysiąca dzieci

„Operacje izraelskiej armii w Strefie Gazy spowodowały poważny kryzys humanitarny, wpływający na wszystkie aspekty życia ludności cywilnej, w tym edukację. Od 7 października ponad 200 szkół – około 40% wszystkich szkół w Strefie Gazy – zostało uszkodzonych, w tym 40 bardzo poważnie” – czytamy w tekście.

Ponad 625 000 uczniów i 22 500 nauczycieli „znajduje się w skrajnie trudnej sytuacji”.

POLECAMY: Amnesty International po publikacji niekorzystnego dla Izraela raportu oskarżona o współpracę z Hamasem

UNESCO przypomniało rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2601, która potępia wszelkie ataki na szkoły, i wezwało wszystkie strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania takich ataków.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, ucierpiało ponad 5 tys. osób.

POLECAMY: Izraela rozpoczął lądową inwazję na Strefę Gazy. MATERIAŁ Z UWAGI NA DRASTYCZNE ZDJĘCIA TYLKO DLA DOROSŁYCH

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Liczba ofiar w Strefie Gazy, według lokalnego Ministerstwa Zdrowia, przekroczyła 7,3 tys. osób, ponad 18 tys. zostało rannych. Według różnych doniesień, ponad 200 Izraelczyków jest przetrzymywanych przez Hamas.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.


Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version