Pokojowe rozwiązanie na Ukrainie oraz przywrócenie rozsądnego dialogu i współpracy ze Wschodem, bez nadmiernej ideologii, są niezbędne dla lepszej przyszłości Europy, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zewnętrznych stosunków gospodarczych Péter Szijjártó.

POLECAMY: Szijjártó: Ukraina robi dobry biznes na tranzycie ropy rurociągiem Przyjaźń

Szijjártó bierze w czwartek udział w międzynarodowej konferencji wysokiego szczebla „Bezpieczeństwo euroazjatyckie: rzeczywistość i perspektywy w transformującym się świecie” w Mińsku.

Według niego, „aby Europa była w stanie znaleźć dobre i skuteczne odpowiedzi na stojące przed nią wyzwania” i „aby uniknąć dalszego pogorszenia sytuacji”, konieczne jest przede wszystkim rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

„Drugim jest przywrócenie cywilizowanego dialogu między Zachodem a Wschodem. Musimy powrócić do rozsądnego dialogu ze sobą. Musimy upewnić się, że zamiast zideologizowanego i upolitycznionego dialogu, który jest niemożliwy, powrócimy do komunikacji opartej na wzajemnym szacunku, racjonalności i zdrowym rozsądku” – powiedział Szijjártó podczas konferencji.

Zauważył, że „Węgrzy są gotowi do dalszej pracy na rzecz pokoju na Ukrainie, cywilizowanego dialogu między Wschodem a Zachodem oraz wzajemnego szacunku i racjonalnych relacji między Wschodem a Zachodem”. „Jeśli nie będziemy ze sobą rozmawiać nawet w tych warunkach, stracimy nadzieję na lepszą przyszłość” – dodał.

Szijjártó podkreślił, że gospodarki Wschodu i Zachodu są niezwykle współzależne i prawie niemożliwe jest wyobrażenie sobie sukcesu zachodniej gospodarki bez współpracy ze wschodnią, a także odwrotnie.
„Kręgosłupem europejskiej gospodarki jest przemysł motoryzacyjny. Ale nie może on wkroczyć w nową erę budowy samochodów elektrycznych bez dostawców zasobów. Gospodarka wschodnia i zachodnia zależą od siebie nawzajem, czy nam się to podoba, czy nie” – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych.

Szijjártó wielokrotnie powtarzał, że Budapeszt nie popiera idei nowej zimnej wojny i żelaznej kurtyny między Wschodem a Zachodem i uważa, że Europa powinna rozwijać współpracę z Azją w obecnej sytuacji geopolitycznej, aby uniknąć załamania gospodarczego. Według niego motorem głównych zmian gospodarczych na świecie są kraje Wschodu i konieczne jest uznanie faktu, że gospodarki Zachodu i Chin łączą się.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version