Siły zbrojne planują zwołać w przyszłym roku obowiązkowe ćwiczenia dla 200 000 obywateli Polski. W większości będą to rezerwiści, ale wśród nich znajdą się także osoby bez doświadczenia wojskowego. W związku z tym osoby te, które pracują na co dzień w określonych zawodach, mogą zostać wezwane do udziału.

POLECAMY: Pluskwy pożerają żołnierzy na poligonie w Żaganiu. Błaszczak: „Wojsko przez kilka ostatnich lat zmieniło się radykalnie”

Według informacji zamieszczonych w gazecie „Rzeczpospolita” w 2024 roku planowane jest wcielenie do ćwiczeń wojskowych aż 200 000 rezerwistów. Oprócz żołnierzy z pasywnej rezerwy, będą także powoływane osoby posiadające specjalne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla Sił Zbrojnych RP. Ważne jest, że w takim przypadku nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie wojskowe.

Wojsko wezwie do 200 tysięcy Polaków. Armia potrzebuje osoby z konkretnych zawodów

Wojsko potrzebuje specjalistów takich jak lekarze, weterynarze, informatycy oraz kierowcy z prawem jazdy kategorii C i D. Dla tych osób preferowany jest udział w ćwiczeniach wojskowych w weekendy, jak podkreśliła ppłk. Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR) w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Osoby posiadające konkretne kwalifikacje, ale niekoniecznie przeszkolenie wojskowe, mogą również otrzymać wezwanie na ćwiczenia, przy czym ustalono limit trzech tysięcy takich przypadków.

Osoby, które zostaną wezwane do udziału w ćwiczeniach, powinny stawić się w Centrum Rekrutacyjnym i po otrzymaniu skierowania zwrócić się do konkretnej jednostki wojskowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak unikać leganie poboru, skontaktuj się z nami i znaków płatną poradę prawną w tym zakresie.

Ci, którzy nie będą w stanie tego zrobić z powodów zdrowotnych, zostaną skierowani do Rejonowych Komisji Lekarskich.. Karta powołania na ćwiczenia jest wydawana z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, a za każdy dzień uczestnictwa rezerwista otrzymuje rekompensatę za utracone wynagrodzenie. Ćwiczenia mogą przyjąć różne formy:

  1. Krótkotrwałe, trwające od jednego do 30 dni.
  2. Długotrwałe, trwające do 90 dni.
  3. Rotacyjne, które łącznie trwają do 30 dni, ale mogą być rozłożone na konkretne dni z przerwami.

„Średnia długość ćwiczeń wojskowych rezerwistów nie powinna przekraczać siedmiu dni” – stwierdziła ppłk. Balik. Jednak ostateczną decyzję w tej kwestii podejmują dowódcy jednostek wojskowych w zależności od realizowanych celów szkoleniowych.

Armia może przekwalifikować żołnierzy. Ćwiczenia są obowiązkowe, ale można złożyć odwołanie

W poprzednich latach jednym z celów wezwań było przekwalifikowanie żołnierzy na inne specjalności wojskowe. Limit ilości osób, które mogą być wcielone do służby, jest określany co roku przez Rozporządzenie Rady Ministrów. Szeregowi żołnierze mogą być powoływani do służby wojskowej do 55 roku życia, natomiast podoficerowie i oficerowie mogą pełnić służbę do 63 roku życia. Wojsko Polskie informuje, że ćwiczenia są obowiązkowe, ale osoba, która zostaje powołana, ma prawo złożyć odwołanie od tej decyzji. Aby to zrobić, trzeba dostarczyć dokument odwoławczy do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

  1. Po co mają rezerwistów wzywać! Niech pisioröw wezmą w kamasze to będzie uciecha. To co ukradło to niech odpracują

Napisz Komentarz

Exit mobile version