To, co dzieje się w Strefie Gazy, to eksterminacja ludności w stylu nazistowskim, Izrael codziennie popełnia barbarzyńskie zbrodnie wojenne – powiedział minister spraw zagranicznych Wenezueli Yván Gil.
„To, co dzieje się w Strefie Gazy, to eksterminacja w nazistowskim stylu. Obrazy i dowody, które otrzymujemy każdego dnia, pokazują zbrodnie wojenne popełniane przez państwo izraelskie. Barbarzyństwo musi się natychmiast skończyć, a takie zbrodnie muszą zostać potępione!”, napisał Gil na swoim blogu w mediach społecznościowych.
POLECAMY: ONZ OHCHR: Izrael popełnia wiele zbrodni wojennych w Gazie
W piątek izraelska armia (IDF) poinformowała, że uderzyła w ambulans rzekomo używany przez komórkę palestyńskiego ruchu Hamas, a kilku bojowników tego ruchu zostało zabitych. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że jest zszokowany doniesieniami o atakach na karetki pogotowia w Strefie Gazy i wezwał do „stałej ochrony” pracowników służby zdrowia i ich pacjentów.
Rząd Wenezueli potępił w komunikacie atak na karetki pogotowia, wzywając do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie incydentu. Caracas ponowiło swój apel do społeczności międzynarodowej o natychmiastowe zawieszenie broni, pomoc humanitarną dla ludności Gazy i wdrożenie rezolucji ONZ w sprawie ustanowienia państwa palestyńskiego.
POLECAMY: Amnesty International potwierdza, że Izrael używał amunicji zawierającej fosfor w Strefie Gazy
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, ucierpiało ponad 5 tys. osób.
POLECAMY: Izrael zaatakował szpital w Stefie Gazy, w którym schroniło się 12 000 osób
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 9 tysięcy osób, ponad 32 tysiące zostało rannych. Ambasada Rosji poinformowała, że w wyniku eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.