Obecny kryzys w Strefie Gazy spycha Bliski Wschód na krawędź globalnego konfliktu – powiedział były niemiecki minister spraw zagranicznych i były wicekanclerz Joschka Fischer.

POLECAMY: Izraela rozpoczął lądową inwazję na Strefę Gazy. MATERIAŁ Z UWAGI NA DRASTYCZNE ZDJĘCIA TYLKO DLA DOROSŁYCH

„Trudno nie myśleć o 1914 r., kiedy wydarzenia nabrały niekontrolowanej dynamiki i wywołały I wojnę światową”, powiedział wybitny europejski polityk w wywiadzie opublikowanym w piątek przez włoską gazetę Corriere della Sera.

Zdaniem Fischera, obecnie mówimy o „nowej polaryzacji geopolitycznej, w której nikt nie zyska przewagi”. Zwrócił uwagę, że wyłania się nowy porządek świata, w którym Zachód stanął po stronie Kijowa i Tel Awiwu, podczas gdy Rosja i Chiny, a także prawie całe tak zwane Globalne Południe, są po przeciwnej stronie.

„Jest to dynamika, na którą Zachód po prostu nie może sobie pozwolić” – zauważył były minister. Jego zdaniem „należy podjąć herkulesowy wysiłek dyplomatyczny, aby ją powstrzymać”.

Fischer wskazał, że oprócz konfliktów na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, potencjalne ogniska wojny znajdują się na Kaukazie, na Bałkanach między Serbią a Kosowem oraz w Afryce, w strefie Sahelu.

„Istnieje rosnące niebezpieczeństwo starcia militarnego na Morzu Chińskim i w Cieśninie Tajwańskiej, które może ostatecznie bezpośrednio zaangażować amerykańskie i chińskie supermocarstwa” – stwierdził.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazny Miecz” przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version