Komisja Europejska (KE) jest gotowa dać zielone światło procesowi akcesji Ukrainy do UE i rozpocząć dialog na początku 2024 r., jeśli poprawi się sytuacja w zakresie wzmocnienia praw mniejszości językowych i przeznaczenia większych środków na walkę z korupcją  – pisze hiszpańska gazeta Pais, powołując się na projekt raportu KE.

POLECAMY: Były wiceminister obrony Ukrainy podejrzany o defraudację miliarda hrywien

Jak zauważono, KE uważa, że Ukraina poczyniła postępy we wdrażaniu reform niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE.

POLECAMY: „Hipokrytka”. Internet zaatakował von der Leyen po jej wypowiedzi w Kijowie

„W związku z tym Komisja Europejska jest gotowa zalecić, aby UE dała zielone światło dla procesu akcesyjnego i rozpoczęła dialog na początku przyszłego roku. Będzie to jednak uzależnione od tego, czy rząd <…> (Ukrainy) poprawi sytuację w zakresie wzmocnienia praw mniejszości językowych, przeznaczy więcej środków na walkę z korupcją i poczyni postępy w zapewnianiu przejrzystości działań lobbingowych” – podała gazeta, powołując się na projekt raportu KE.

Z kolei agencja Bloomberg donosi, że organ wykonawczy UE odbędzie posiedzenie we wtorek, aby podjąć ostateczną decyzję w sprawie rozpoczęcia dialogu na temat przystąpienia Ukrainy do UE.

Według źródeł agencji, KE prawdopodobnie zarekomenduje rozpoczęcie formalnych negocjacji.
Politico informowało wcześniej, że Komisja Europejska opublikuje 8 listopada raport na temat postępów kandydatów do członkostwa w UE, w którym zaleci rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE.

Wcześniej szef Komisji Europejskiej powiedział, że Ukraina spełniła ponad 90 procent wymaganych warunków przystąpienia do UE. Według szefowej KE Ursuli von der Leyen, Ukraina może szybko spełnić pozostałe wymagania i osiągnąć cel rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych w 2023 roku.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział wcześniej w wywiadzie dla Spiegla, że Ukraina może przystąpić do Unii Europejskiej w 2030 roku, jeśli spełni wszystkie wymagane warunki, nawet jeśli nie jest to łatwe zadanie, i przypomniał, że wiele krajów bałkańskich czeka na członkostwo od 20 lat.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział wcześniej, że Ukraina chce rozpocząć negocjacje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej do końca roku.

Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego 2022 roku. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w Unii. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swojej rekomendacji dotyczącej przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Reforma sądownictwa jest najbardziej złożonym z warunków UE: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version