Kamery samochodowe są niezwykle użytecznymi urządzeniami. Nagranie z wideorejestratora może stanowić dowód w przypadku zdarzenia drogowego i umożliwić nam udowodnienie naszej racji nawet w sądzie. Niemniej jednak, nie zawsze będzie to możliwe.

POLECAMY: „Strefa czystego transportu”. Zdradzamy sposób na wjazd do „zamkniętego” Krakowa

Nagranie z wideorejestratora jako dowód w sprawie

Posiadanie kamery samochodowej umożliwia potwierdzenie naszej racji w sytuacjach problematycznych na drodze. Istnieje wiele przypadków, w których nagranie z wideorejestratora może być niezwykle pomocne. Na przykład, gdy policjant zatrzymuje nas do kontroli i twierdzi, że popełniliśmy wykroczenie, a my jesteśmy pewni, że tak nie było. W takim przypadku dochodzi do konfrontacji słowa przeciwko słowu, ale sytuacja ta może ulec zmianie, jeśli mamy kamerę w samochodzie. Nagranie z niej może służyć jako dowód w sądzie, chociaż nie zawsze trafia ono do rozprawy. W internecie można znaleźć wiele filmów, na których działania policji ulegają zmianie w reakcji na obecność wideorejestratora samochodowego.

POLECAMY: Ukaranie za odmowę podania danych kierującego pojazdem narusza prawo do obrony

Nagranie z wideorejestratora może także pomóc nam zidentyfikować osobę odpowiedzialną za uszkodzenie naszego pojazdu, który pozostawiliśmy na parkingu i która oddaliła się z miejsca zdarzenia. Również w przypadku kolizji materiał z kamery będzie wartościowy, umożliwiając dokładne zrozumienie, co się stało na drodze. To nagranie może zostać przedstawione nie tylko przed sądem, ale także przed ubezpieczycielem, szczególnie gdy nie wezwano policji na miejsce zdarzenia.

Jednak może się zdarzyć, że, mimo posiadania wideorejestratora, w kluczowej sytuacji policja, sąd lub ubezpieczyciel zignorują nagranie z kamery, co może sprawić, że poczujemy się bezradni.

Firmy ubezpieczeniowe cenią sobie nagrania, które charakteryzują się wysoką jakością obrazu i czytelnością. Niewyraźny zapis, a także taki, który uniemożliwia jednoznaczne rozpoznanie wszystkich uczestników kolizji, jest praktycznie bezużyteczny – czytamy na stronie CUK Ubezpieczenia.

Jeśli nagranie nie umożliwia identyfikacji uczestników zdarzenia, precyzyjnego ustalenia przebiegu i dokładnego miejsca wydarzenia, to jest mało prawdopodobne, że zostanie uznane za wiarygodne przez sąd lub ubezpieczalnię. Dlatego warto zainwestować w kamerkę, która rejestruje obraz w odpowiedniej jakości, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości co do tego, co dokładnie wydarzyło się na drodze. Osoby, które często podróżują po zmroku i w trudnych warunkach pogodowych, powinny szczególnie rozważyć inwestycję w lepsze modele kamer.

Kamery, które mają wbudowany moduł GPS są znacznie bardziej wiarygodne dla organów ścigania, ze względu na większą funkcjonalność. Nagrania z wideorejestratorów z GPS zapisują położenie pojazdu w danej chwili, prędkość jazdy i przebieg trasy – czytamy na blogu Yanosik.


Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version