Szef izraelskiego rządowego biura prasowego (GPO), Nissan Chen, wysłał pilny list do szefów regionalnych biur AP, Reuters, CNN i The New York Times, domagając się wyjaśnień w sprawie faktu, że ich fotografowie byli w pobliżu Hamasu podczas ataku na Izrael 7 października i filmowali wydarzenia, które miały miejsce – podała GPO.

POLECAMY: Szerszy się akcja bojkotu produktów pochodzących od izraelskich -ów. „Dołóżmy wszelkich starań, by był powszechny”

Reakcja GPO nastąpiła w odpowiedzi na opublikowanie przez organizację pozarządową Honest Reporting informacji o zaangażowaniu fotografów z tych mediów w atak Hamasu na Izrael 7 października, którzy sfilmowali infiltrację bojowników do Izraela i zabijanie cywilów.

POLECAMY: Prezydent Algierii wzywa MTK do wszczęcia postępowania karnego przeciwko Izraelowi za dokonane -stwo

„Dyrektor GPO Nitzan Chen zażądał wyjaśnień od szefów biur AP, Reuters, CNN i The New York Times w sprawie niepokojących ustaleń w Honest Reporting dotyczących zaangażowania tych fotografów w wydarzenia z 7 października, które przekraczają wszelkie czerwone linie, zawodowe i moralne. Czterej fotografowie pracujący dla tych mediów udokumentowali okropności popełnione przez -ów Hamasu po tym, jak naruszyli ogrodzenie graniczne z Izraelem. Sfilmowali zabijanie cywilów, okaleczanie ciał oraz porwania mężczyzn i kobiet” – czytamy w raporcie.

Krajowy Departament Informacji i Zasięgu Ministerstwa Szefa Rządu Izraela ze swojej strony zażądał natychmiastowych działań przeciwko fotoreporterom, nazywając ich „fotografami w służbie Hamasu”.
„Ci członkowie mediów są współwinni zbrodni przeciwko ludzkości. Chodzi o pogwałcenie etyki zawodowej” – napisało w oświadczeniu biuro izraelskiego premiera.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według lokalnych władz, zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, ucierpiało ponad 5 tys. osób.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 10,5 tysiąca, ponad 26 tysięcy osób zostało rannych. Ambasada Rosji poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version