Władze Izraela nie zezwoliły Wysokiemu Komisarzowi ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) Volkerowi Türkowi na wizytę w kraju i na okupowanych terytoriach palestyńskich podczas jego pięciodniowej wizyty na Bliskim Wschodzie – powiedziała rzeczniczka organizacji Ravina Shamdasani.

„Niestety, wysokiemu komisarzowi nie pozwolono odwiedzić Izraela i okupowanych terytoriów palestyńskich, pomimo jego prośby skierowanej do władz. Niemniej jednak udało mu się nawiązać kontakt z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego z tych terytoriów” – powiedziała.

POLECAMY: Izraela rozpoczął lądową inwazję na Strefę Gazy. MATERIAŁ Z UWAGI NA DRASTYCZNE ZDJĘCIA TYLKO DLA DOROSŁYCH

W poniedziałek szef OHCHR rozpoczął pięciodniową podróż na Bliski Wschód w związku z wojną w Strefie Gazy, zażądał dostępu do okupowanych terytoriów palestyńskich i Strefy Gazy. Jego biuro stwierdziło w zeszłym tygodniu, że Izrael popełnił wiele różnych zbrodni wojennych w Strefie Gazy, ale tylko właściwy sąd będzie w stanie ustalić, czy stanowiły one ludobójstwo.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres 24 października potępił atak Hamasu na Izrael z 7 października. Jednocześnie powiedział, że „ważne jest również, aby uznać, że ataki Hamasu nie miały miejsca w próżni, naród palestyński był poddawany duszącej okupacji przez 56 lat”. W Izraelu jego słowa zostały odebrane jako usprawiedliwienie działań Hamasu i spotkały się z ostrą krytyką. Times of Israel doniósł 25 października, że Izrael przestał wydawać wizy pracownikom ONZ po słowach Guterresa.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, a ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Przez kilka dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 10 800, a ponad 26 000 osób zostało rannych. Ambasada Rosji poinformowała, że w wyniku eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version