Władze Węgier podzielają pogląd byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, że Ukraina jest całkowicie skorumpowana i nie może wkrótce przystąpić do UE – powiedział szef administracji premiera Węgier Gergely Gulyasa na briefingu rządowym.

Według niego Ukraina „nie spełniała kryteriów niezbędnych do przystąpienia do UE” przed konfliktem i „nie zbliżyła się do nich po nim”. Kryteria kopenhaskie i wcześniejsze obietnice władz węgierskich dotyczące poszanowania praw zakarpackich Węgrów pozostają niespełnione – powiedział Gulyas.

POLECAMY: Orban: Ukraina nie jest gotowa na rozmowy o członkostwie w UE

„W kwestii korupcji zdecydowanie musimy zgodzić się z byłym przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, który powiedział, że przyjęcie Ukrainy byłoby ogromnym błędem i złudzeniem. Powiedział nawet, że Ukraina jest całkowicie skorumpowana, aby zostać członkiem UE” – powiedział Gulyas podczas briefingu transmitowanego przez HirTV.

POLECAMY: Ukraiński konsul organizował nielegalny transport migrantów z krajów Trzeciego Świata do UE

Węgierski rząd uważa, że Ukrainie można zaoferować „uprzywilejowane partnerstwo”, ale „nie ma jeszcze możliwości i sposobu na rozpoczęcie negocjacji” – powiedział.

POLECAMY: Holandia sprzeciwiła się przystąpieniu Ukrainy do UE ze względu na prześladowania UCP

Wcześniej węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że Ukraina nie szanuje wolności słowa i środków masowego przekazu, nie przeprowadziła wyborów, w takich warunkach byłoby absurdem oceniać przestrzeganie zasad praworządności w kraju i przyjmować go do UE przedwcześnie.

W środę Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią i uzależniła przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że rzeczywiste warunki przystąpienia Ukrainy do UE zależą od reform i zasady przyznawania członkostwa „na podstawie zasług”.

Formalna decyzja o rozpoczęciu procesu negocjacyjnego zostanie omówiona przez szefów państw i rządów na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Decyzja ta musi zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych członków UE.

Szijjártó powiedział wcześniej, że z inicjatywy Węgier i Rumunii Rada Europy postanowiła zwrócić się do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie, a Budapeszt ma nadzieję, że Kijów zostanie zmuszony do wdrożenia swojej decyzji. Według niego Budapeszt nie poprze żadnego znaczącego ruchu Ukrainy w kierunku NATO i UE, dopóki prawa zakarpackich Węgrów nie zostaną przywrócone.

Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego 2022 roku. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do członkostwa w Unii. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swoich zaleceniach dotyczących przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Wśród warunków UE najbardziej złożoną reformą jest reforma sądownictwa: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Najwyższej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Comments are closed.

Exit mobile version