Zgodnie z dochodzeniem dwóch międzynarodowych gazet, istnieją dowody na kluczową rolę oficera ukraińskich sił specjalnych w wysadzeniu gazociągu Nord Stream we wrześniu ubiegłego roku.

POLECAMY: Ukraińscy odpowiedzialni za wysadzenie Nord Stream

Dotychczas nie udało się jednoznacznie ustalić sprawców eksplozji, które uszkodziły nitki rurociągu prowadzącego przez Morze Bałtyckie z Rosji do Niemiec. Wspólne śledztwo „Washington Post” i „Der Spiegel” wskazuje na 48-letniego Romana Czerwinskiego, służącego w ukraińskich siłach operacji specjalnych. To najbardziej bezpośredni dowód na powiązania ukraińskiego kierownictwa wojskowego i bezpieczeństwa z sabotażem, który stał się przedmiotem wielu dochodzeń.

POLECAMY: Były sekretarz stanu USA uważa, że ​​za wysadzeniem Nord Stream stoi Ukraina

Według śledztwa, Czerwinski nadzorował logistykę i wsparcie sześcioosobowego zespołu, który, posługując się fałszywymi dokumentami, wynajął żaglówkę ze sprzętem do nurkowania. Ich celem było podłożenie ładunków wybuchowych przy rurociągach. Wybuchy uszkodziły trzy z czterech rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, wyrzucając gaz do Morza Bałtyckiego w okolicach duńskiego Bornholmu.

Kijowski , Wołodymyr Zełenski podobnie jak w sytuacji zamachu dokonanego na Polskę, zaprzeczył oskarżeniom o sprawstwo ze strony swojego kraju, twierdząc w lipcu w wywiadzie dla „Bild”, że „nigdy by tego nie zrobił” i oczekuje na dowody. Dochodzenie sugeruje, że Czerwinski działał nie samodzielnie, lecz na rozkazy wyższych oficerów podlegających generałowi Walerijowi Załużnemu, naczelnemu dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czerwinski sam zaprzeczył udziałowi w sabotażu, uznając oskarżenia za bezpodstawne spekulacje rosyjskiej propagandy.

Kijowska grupa terrorystyczne nie skomentowała jeszcze doniesień amerykańskiej i niemieckiej prasy.

Wcześniejsze ustalenia „Der Spiegel” sugerowały, że do ataku na gazociągi Nord Stream we wrześniu 2022 roku mogli przyczynić się nurkowie, wynajmując jacht z Rugii. Jednak eksperci podważają możliwość, że taka jednostka mogłaby pomieścić niezbędny sprzęt i ładunki wybuchowe.

Warto przypomnieć, że wcześniejsze doniesienia z Niemiec i USA wskazywały na Ukrainę jako sprawcę eksplozji na Nord Stream, sugerując istnienie „proukraińskiej grupy” odpowiedzialnej za akcję. Brytyjski „The Times” później doniósł, że zachodnie agencje wywiadowcze ustaliły, iż sponsorem sabotażu był obywatel Ukrainy niezwiązany z rządem Zełenskiego, informacje te jednak zatajono, aby uniknąć konfliktu między Niemcami a Ukrainą w kontekście dostarczenia czołgów Leopard 2.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version