Mieszkańcy Hiroszimy zebrali się w pobliżu Pomnika Pokoju – Kopuły Bomby Atomowej, aby wyrazić solidarność z mieszkańcami Strefy Gazy – podała telewizja NHK.

POLECAMY: W pobliżu domu Bidena w Delaware aktywiści zorganizowali wiec propalestyński domagając się zawieszenia broni w Strefie Gazy

Pomnik Pokoju stał się jednym z rozpoznawalnych symboli Hiroszimy i jednym z miejsc upamiętniających zrzucenie bomby atomowej w 1945 roku. Przed wojną budynek należał do miejskiej izby handlowo-przemysłowej i był praktycznie jedynym ocalałym w centrum miasta w pobliżu epicentrum wybuchu nuklearnego.

Zebrani ułożyli z płonących świec napis „Stop ludobójstwu w Gazie!”.

POLECAMY: W Londynie odbył się rekordowy marsz poparcia dla Palestyny. Takiego wydarzenia jeszcze nie było

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy tej organizacji przedostali się następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 11 tysięcy, ponad 27,4 tysiąca osób zostało rannych. Ambasada Rosji poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version