Kraje arabskie uznały zakończenie okupacji wszystkich ziem palestyńskich i arabskich za warunek pokoju z Izraelem – wynika z decyzji szczytu arabsko-islamskiego, który odbył się w sobotę (11.11.23 r.) w Rijadzie.

„Warunkiem wstępnym pokoju z Izraelem i ustanowienia z nim normalnych stosunków jest zakończenie okupacji wszystkich ziem palestyńskich i arabskich, a także ucieleśnienie niepodległości państwa palestyńskiego z pełną suwerennością w granicach z 4 czerwca 1967 r. ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą oraz korzystanie z niepodlegających negocjacjom praw narodu palestyńskiego”, stwierdzono w dokumencie szczytu.

POLECAMY: W demonstracji propalestyńskiej w Paryżu wzięło udział ponad 16 tys. osób

W sobotę Arabia Saudyjska była gospodarzem nadzwyczajnego szczytu z udziałem arabskich i muzułmańskich przywódców w celu omówienia krytycznej sytuacji w Strefie Gazy.

Szczyt sprzeciwił się również oddzieleniu Strefy Gazy od Zachodniego Brzegu Jordanu, podkreślając potrzebę włączenia tych terytoriów, wraz z Jerozolimą Wschodnią, do niepodległego państwa palestyńskiego.

POLECAMY: Poparcie dla Bidena wśród arabskich Amerykanów gwałtownie spada

W 2020 r. kilka krajów arabskich, w tym Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn, zgodziło się na normalizację stosunków z Izraelem pod mediacją USA i zaczęło aktywnie rozwijać z nim stosunki. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie pojawiały się informacje o rozmowach między Arabią Saudyjską a Izraelem w sprawie możliwej normalizacji stosunków, ale według arabskich mediów, pod wpływem eskalacji konfliktu w Strefie Gazy, dialog ten został zamrożony.

Konflikt między Izraelem a Hamasem

Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak siły Hamasu ze Strefy Gazy ostrzelały państwo żydowskie rano 7 października i przeniknęły do obszarów przygranicznych na południu kraju, gdzie otworzyły ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięły zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku IDF przejęły kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy i rozpoczęły naloty na cele, w tym cele cywilne, w enklawie. Ponadto Tel Awiw ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa.

Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 10 500, z czego ponad cztery tysiące to dzieci. Ponad 26 tysięcy zostało rannych. W Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version