Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w przemówieniu wezwał osoby pochodzenia arabskiego w Niemczech, aby zdystansowały się od palestyńskiego ruchu Hamas i nie wspierały antysemickich nastrojów.

POLECAMY: Wielkie wiece poparcia dla Palestyny. Europejczycy protestują przeciwko izraelskiemu terroryzmowi

„Proszę was, ludzie o palestyńskich i arabskich korzeniach w Niemczech, nie pozwólcie, by wspólnicy Hamasu was wykorzystywali! Mówcie w swoim imieniu! Wyraźnie odrzućcie terror!” – powiedział w środę w swojej rezydencji w berlińskim Bellevue Palace.

POLECAMY: Niemcy ostrzegają Żydów przed niebezpieczeństwem w rocznicę Nocy Kryształowej

Tekst przemówienia Steinmeiera znajduje się na oficjalnej stronie prezydenta Niemiec.

Miało to miejsce podczas dyskusji przy okrągłym stole zatytułowanej „Wojna na Bliskim Wschodzie: za pokojowym współistnieniem w Niemczech!”.

Według prezydenta, w Niemczech nie ma miejsca na podżeganie do konfliktów etnicznych i nawoływanie do zniszczenia jakiegokolwiek państwa.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele społeczności żydowskiej i palestyńskiej, a także ocalała z Holokaustu i działaczka społeczna Margot Friedländer.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version