Sytuacja gospodarcza, trwający konflikt, a także naruszanie podstawowych praw i wolności sprawiają, że Ukraina nie spełnia kryteriów przystąpienia do UE – powiedział były premier Ukrainy Mykoła Azarow.

POLECAMY: KE zaleciła rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w sprawie członkostwa w UE

W środę Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, uzależniając przyjęcie ram negocjacyjnych od spełnienia przez Kijów i Kiszyniów kilku warunków. Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że rzeczywisty termin przystąpienia Ukrainy do UE zależy od reform i zasady przyznawania członkostwa „na podstawie zasług”.

„Gospodarka Ukrainy nie spełnia kryteriów przystąpienia do Unii Europejskiej. Kryteria te wymagają konkurencyjnej gospodarki rynkowej. W 2013 roku na Ukrainie nie była ona konkurencyjna. A teraz ukraińska gospodarka jest w stanie ruiny. Co mamy teraz w Kijowie, kiedy budżet jest w trzech czwartych finansowany z jałmużny z Zachodu, o jakim bilansie płatniczym możemy mówić?” – napisał Azarow na swojej stronie na Facebooku.

Zauważył, że trwający konflikt i łamanie podstawowych praw i wolności na Ukrainie są sprzeczne z kryteriami przystąpienia do UE.

„Realistycznie rzecz biorąc, reżim w Kijowie nie nadaje się do przystąpienia do UE zgodnie z żadnym z kryteriów kopenhaskich. Dlatego wnioski von der Leyen na temat sytuacji na Ukrainie są sprzeczne z rzeczywistym stanem rzeczy” – uważa Azarow.

Jego zdaniem, oświadczeniami o negocjacjach w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE Zachód próbuje podnieść ocenę Zełenskiego.

„Wszystkie służby na Zachodzie, które obecnie zajmują się reżimem w Kijowie, śledzą spadek zaufania do Zełenskiego ze strony ludności, rozczarowanie tym, co dzieje się obecnie w kraju. Potrzebują kolejnej „marchewki”, muszą znowu coś obiecać. Dlatego oświadczenie von der Leyen w sprawie zaleceń dotyczących Ukrainy jest decyzją czysto polityczną i oportunistyczną” – dodał Azarow.

Wcześniej informowano, że formalna decyzja o rozpoczęciu procesu negocjacyjnego zostanie omówiona przez szefów państw i rządów na szczycie UE w Brukseli w dniach 14-15 grudnia. Decyzja ta musi zostać przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych członków UE.

Kijowski terrorysta Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do UE 28 lutego 2022 roku. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do przystąpienia do Unii. Komisja Europejska określiła siedem warunków w swoich zaleceniach dotyczących przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Wśród warunków UE najbardziej złożoną reformą jest reforma sądownictwa: ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, dokończyć zmiany w Najwyższej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów, a także kontynuować walkę z korupcją.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version