W 2013 roku Polska dokonała istotnej zmiany w wieku emerytalnym, podnosząc go z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do 67 lat dla obu płci. To było jednak tylko etapowe przedłużenie, zakładając osiągnięcie docelowego wieku emerytalnego w 2020 roku dla mężczyzn i w 2040 roku dla kobiet.

Zmiany w 2017 roku: Obniżenie Wieku Emerytalnego

Niemniej jednak, rząd PiS w 2017 roku zaskoczył wprowadzeniem zmian, obniżając wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To posunięcie wywołało kontrowersje, gdyż choć eksperci wskazywali na konieczność podniesienia wieku emerytalnego, niemal połowa społeczeństwa uważała, że powinien on być jeszcze niższy.

Według sierpniowego sondażu IBRiS, prawie 50% Polaków opowiada się za dalszym obniżeniem wieku emerytalnego. Zaledwie 33% respondentów jest zdania, że wiek ten należałoby podnieść. To ukazuje głęboką rozbieżność w społecznych poglądach na temat tego kluczowego zagadnienia.

Niemieckie Perspektywy: Czy Wieku Emerytalnego do 70 lat?

Niemcy, nasz zachodni sąsiad, również borykają się z problemem starzejącego się społeczeństwa i rosnącymi wydatkami na emerytury. Aktualnie, wiek emerytalny w Niemczech stopniowo podnosi się do 67 lat.

Koncepcja Podniesienia Wieku Emerytalnego do 70 lat

Według informacji przekazanych przez Deutsche Welle, niemiecka prasa zaczęła rozważać konieczność dalszego podnoszenia wieku emerytalnego, aż do 70 lat. Głównym uzasadnieniem jest fakt, że seniorów jest coraz więcej, a liczba pracowników wpłacających składki emerytalne maleje.

Kanclerz Olaf Scholz wyraźnie odrzuca tę radykalną koncepcję, nazywając ją „niewłaściwą” i „niemającą sensu”. Zamiast tego, podkreśla konieczność poprawy perspektyw zatrudnienia dla osób w wieku 58–62 lat, które aktywnie poszukują pracy.

Kwestia wieku emerytalnego pozostaje jednym z kluczowych tematów dla społeczeństw polskiego i niemieckiego. Obydwie kraje muszą skonfrontować się z wyzwaniami starzenia się społeczeństwa, ale różnice w podejściu do wieku emerytalnego odzwierciedlają zróżnicowane spojrzenia obu narodów na rolę seniorów i sposób finansowania systemu emerytalnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version