Tel Awiw nie będzie współpracował z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK) przy badaniu sytuacji w Palestynie – powiedział rzecznik izraelskiego MSZ Lior Ben-Dor.

„Nie będziemy współpracować z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, ponieważ chronimy prawa naszych obywateli i walczymy z terroryzmem” – powiedział.

POLECAMY: Iran złoży pozew w MTK przeciwko Izraelowi w związku ze zbrodnią ludobójstwa

Według rzecznika MSZ, Izrael nie ufa komisjom śledczym tego trybunału, „ponieważ ich agenda jest znana z góry”. Podkreślił, że kraj ten ma już podobne doświadczenia – po operacji w Strefie Gazy w 2009 r. Rada Praw Człowieka ONZ utworzyła Komisję Goldstone’a w celu ustalenia faktów zbrodni wojennych Tel Awiwu. Ostatecznie Izrael nie uznał jej raportu.

W ubiegły piątek prokurator MTK w Hadze Karim Khan powiedział, że otrzymał wniosek o zbadanie sytuacji w Palestynie od pięciu państw – RPA, Bangladeszu, Boliwii, Komorów i Dżibuti. Powiedział, że jego biuro rozpoczęło dochodzenie w tej sprawie już w 2021 roku. Khan powiedział, że dochodzenie obejmuje czyny popełnione od 13 czerwca 2014 r. w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

Konflikt między Izraelem a Hamasem

Konflikt palestyńsko-izraelski jest związany z interesami terytorialnymi stron i od wielu dziesięcioleci jest źródłem napięć i walk w regionie. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Nowa runda konfrontacji rozpoczęła się po tym, jak siły Hamasu ze Strefy Gazy ostrzelały państwo żydowskie rano 7 października i przeniknęły do obszarów przygranicznych na południu, gdzie otworzyły ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów oraz wzięły zakładników.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku IDF przejęły kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy i rozpoczęły naloty na cele, w tym cele cywilne, w enklawie. Ponadto Tel Awiw ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy: wstrzymano dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa.
Liczba ofiar w Strefie Gazy przekroczyła 13 tysięcy, ucierpiało ponad 31 tysięcy osób. W Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version