Program rządu premiera Roberta Fico, który przewiduje szereg działań, w tym całkowite wstrzymanie udzielania Ukrainie pomocy wojskowej został zatwierdzony przez słowacki parlament. W ramach wcześniej podjętych decyzji słowacki parlament zatwierdził kontynuację polityki premiera Fico. Kluczowym elementem programu jest zawieszenie państwowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, a także stopniowa redukcja deficytu budżetowego oraz wprowadzenie nowego podatku bankowego.

POLECAMY: Słowacja oficjalnie poinformowała o zakończeniu wspierania Ukrainy

W ubiegłym tygodniu nowa koalicja rządząca, skupiona wokół partii SMER-SSD, przyjęła swój program polityczny, który został teraz zatwierdzony przez parlament. Zgodnie z tym planem, planowane jest wprowadzenie specjalnego podatku od zysków bankowych, a także znaczne obniżenie oprocentowania kredytów hipotecznych. Priorytetem rządu Fico jest redukcja deficytu państwowego do 0,5% PKB do 2024 roku, w kontraście do obecnych blisko 7% PKB w bieżącym roku. W tej kwestii Słowacja jest liderem wśród państw strefy euro.

Ponadto, zatwierdzony przez słowacki parlament program rządu przewiduje wstrzymanie oficjalnej pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie przez Słowację. Bratysława dąży do zakończenia konfliktu na wschodzie, równocześnie akceptując międzynarodowo uznane granice Ukrainy. Rząd pod przywództwem Fica jest również przeciwny zniesieniu weta w Unii Europejskiej i nie zgadza się na modyfikacje w unijnych traktatach.

Partia opozycyjna na Słowacji sprzeciwiła się temu programowi, argumentując atakami Fica na niezależne media oraz zwolnieniem wysokich funkcjonariuszy policji, którzy prowadzili śledztwo dotyczące członków nowej koalicji rządzącej.

POLECAMY: Słowacja zablokuje kolejny pakiet antyrosyjskich sankcji

Warto przypomnieć, że na początku listopada obecny rząd Roberta Fica nie zatwierdził nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości ponad 40 mln euro, zgodnie z obietnicami wyborczymi. Pakiet ten miał obejmować głównie amunicję, w tym 4 mln nabojów kal. 7,62 mm, ponad 5 tysięcy pocisków artyleryjskich kal. 125 mm oraz 140 rakiet do systemów przeciwlotniczych Kub. Dodatkowo, osiem moździerzy wraz z 1200 sztukami amunicji miało trafić na Ukrainę. Przedstawiciele partii Smer, która zwyciężyła we wrześniowych wyborach parlamentarnych, zobowiązali się do odejścia od polityki swoich poprzedników i do zaprzestania udzielania pomocy wojskowej Ukrainie.

Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Słowacja dostarczyła Ukrainie łącznie 13 pakietów pomocy wojskowej o wartości ponad 670 mln euro.

Nowy minister spraw zagranicznych Słowacji, Juraj Blanar, wcześniej oświadczył, że Ukraina nie ma szans na korzystne zakończenie konfliktu z Rosją za pomocą środków militarnych. Jego zdaniem, jedyną drogą do pokoju są negocjacje.

Miesiąc temu prezydent Słowacji, Zuzana Čaputova, nie wyraziła zgody na wysłanie dodatkowej pomocy wojskowej dla Ukrainy, ze względu na sprzeciw partii, które zwyciężyły we wrześniowych wyborach parlamentarnych.

Jak już informowano, pod koniec października rządzący Robert Fico zadeklarował przed parlamentarzystami, że spełni swoje przedwyborcze obietnice dotyczące wstrzymania wsparcia militarnego dla Ukrainy, skupiając się jedynie na pomocy humanitarnej.

W przeciwieństwie do poprzedniego liberalnego rządu, który udzielał silnego wsparcia Ukrainie, Słowacja pod przywództwem Fica zamyka drzwi dla dostarczania broni, a tym samym dla kontynuowania poprzednich działań rządowych wspierających Ukrainę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version