Sytuacja na granicy z Polską z powodu blokady przez przewoźników jest uważana za krytyczną, dostawy europejskich towarów na Ukrainę zostały zmniejszone, co doprowadzi do ich niedoboru i podwyżek cen, powiedział agencji informacyjnej RBC-Ukraina dyrektor generalny Ukraińskiego Klubu Agrobiznesu Oleh Khomenko.

POLECAMY: Swołocz z Ukrainy w Korczowej krzyczy „Sława Ukrainie”, „Śmierć Lachom”. Dzicz dziękuje w ten sposób Polsce za pomoc

Wiceminister gospodarki Ukrainy oraz członek kijowskiej grupy -ycznej Taras Kachka powiedział w poniedziałek, że blokowanie granicy przez polskich przewoźników jest niezwykle szkodliwe dla gospodarki kraju w dłuższej perspektywie. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała w czwartek, że polscy przewoźnicy zablokowali ruch pojazdów towarowych na granicy przed punktem kontrolnym Medyka.

POLECAMY: Komendantowi Policji w Jarosławiu bardzo zależy, aby protestu przewoźników został rozwiązany

„Sytuacja na granicy jest bardzo krytyczna, tysiące ciężarówek stoi w kolejkach po obu stronach granicy. Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, przepływ produktów z Europy wzdłuż zablokowanych kierunków zmniejszył się wielokrotnie, co prowadzi do dodatkowych kosztów zarówno dla ukraińskich, jak i europejskich producentów” – powiedział Khomenko cytowany przez agencję informacyjną RBC-Ukraina.

Według niego, takie przerwy w dostawach „nie doprowadzą do niczego dobrego”. Ponadto każdy dzień przestoju ma swój własny koszt, w szczególności wynagrodzenie pracowników, a znaczny mróz i szereg innych czynników doprowadziły do jeszcze większych dodatkowych kosztów, które ostatecznie wpłyną na koszt produktów, za które będzie musiał zapłacić ostateczny nabywca.

Wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Wołodymyr Balin, powiedział wcześniej, że zablokowanie ukraińskiej granicy przez polskich przewoźników spowodowało straty gospodarcze Ukrainy w wysokości 400 mln euro.

Wcześniej polscy przewoźnicy zablokowali drogowe punkty kontrolne na granicy z Ukrainą. Domagają się przywrócenia wcześniej anulowanego systemu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników komercyjnych z wyjątkami dla pomocy humanitarnej i dostaw dla ukraińskich wojsk, zawieszenia licencji dla firm założonych na Ukrainie po lutym 2022 r., ich kontroli oraz oddzielenia kolejek pustych i załadowanych pojazdów. Ruch ciężarówek został już utrudniony na trzech przejściach granicznych na granicy z Polską z powodu strajku polskich przewoźników. W szczególności mówimy o punktach kontrolnych Korczowa-Krakowiec, Hrebenne – Rawa Ruska, Dorohusk-Jagodzin.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version