W Polsce prognozowana jest dalsza eskalacja cen w 2024 roku, co stanowi niepokojącą tendencję. Oczekuje się, że wzrost ten będzie najsilniejszy w porównaniu z innymi krajami należącymi do Unii Europejskiej. Według prognoz Komisji Europejskiej, sytuacja inflacyjna w Polsce nie prezentuje się optymistycznie. Podczas gdy w innych regionach Europy przewiduje się spadek inflacji do poziomu 3,5 procent, nasz kraj może zmierzać ku wskaźnikowi aż 6,2 procent.

Inflacja w Unii Europejskiej w 2023 roku

Komisja Europejska opublikowała prognozy dotyczące inflacji w krajach Unii Europejskiej na kolejne lata, obejmujące cały 2023 rok oraz następne dwa lata. Oczekuje się, że średnioroczna inflacja w całej Unii w bieżącym roku wyniesie 6,5 procent. Niemniej jednak, prognozy wskazują na znaczący spadek tego wskaźnika do 3,5 procent w 2024 roku, a następnie do 2,4 procent w 2025 roku.

Jeśli chodzi o 2023 rok, wiodącym krajem pod względem wzrostu cen w Europie będą Węgry, gdzie inflacja może sięgnąć 17,2 procent. Na drugim miejscu znalazłyby się Czechy, gdzie oczekuje się inflacji na poziomie 12,2 procent. Według prognoz Komisji Europejskiej, Polska również nie jest wyjątkiem – spodziewa się się, że zajmie trzecią pozycję z wskaźnikiem inflacji wynoszącym średnio 11,1 procent w 2023 roku. Z kolei kraje takie jak Belgia i Luksemburg prezentują się lepiej, prognozując inflację poniżej 3 procent.

Inflacja w 2024 roku. Prognozy dla Polski

Podczas gdy Polska obecnie notuje wyższy poziom inflacji niż Węgry, prognozy na rok 2024 sugerują znaczącą zmianę sytuacji. Choć spodziewa się spadku inflacji o połowę w porównaniu z obecnym poziomem, to prognozy wskazują, że Polska będzie miała najwyższy wskaźnik inflacji w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej, wynoszący 6,2 procent.

Rumunia przewiduje się, że będzie kolejnym krajem z inflacją na poziomie 5,9 procent. Natomiast Węgry, gdzie obecnie notuje się ponad 17-procentowy wzrost cen, spodziewają się spadku inflacji do 5,2 procent. Podobny poziom inflacji prognozowany jest także dla Słowacji. Z drugiej strony, Finlandia i Szwecja mają najniższe przewidywane wskaźniki inflacji, oscylujące w granicach 2 procent.

Poziom inflacji w 2025 roku

Prognozy na 2025 rok zapowiadają nieco lepszą sytuację inflacyjną we wszystkich krajach Unii Europejskiej, przewidując, że wskaźnik ten nie przekroczy 4 procent. Z wyjątkiem Węgier, gdzie spodziewana inflacja wyniesie 4,1 procent, większość krajów będzie utrzymywać się poniżej tego poziomu. Polska, według prognoz, zajmie drugie miejsce pod względem inflacji, spodziewając się, że średnioroczny wskaźnik nie przekroczy 3,8 procent.

Rumunia będzie zaliczana do krajów, które osiągną wyższy poziom inflacji niż Polska. Z kolei na drugim biegunie wskaźnika inflacji znajdą się kraje takie jak Chorwacja, Luksemburg i Belgia, gdzie przewiduje się inflację poniżej 2 procent.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version