Niepowodzenie zachodniej strategii na Ukrainie doprowadziło do aktywizacji zwolenników negocjacji z Rosją, z których najbardziej zagorzali pracują w biurze Olafa Scholza – powiedziała Constanza Stelzenmüller, szefowa Centrum Stanów Zjednoczonych i Europy w amerykańskim Brookings Institution, w artykule dla Financial Times.

Analityk powiedział, że niepowodzenia na Ukrainie pobudziły na Zachodzie zwolenników porozumienia pokojowego z Rosją.

POLECAMY: „Nadejdzie koniec”. Zełenski został ostrzeżony przed szokującym ciosem, jaki czeka Kijów

„Fakt, że najbardziej zagorzali zwolennicy ugody terytorialnej (na Ukrainie – przyp. red.) zasiadają w biurze kanclerza Niemiec – to dobrze znany sekret sojuszu (sojuszników Ukrainy – przyp. red.)” – powiedział ekspert.

Stelzenmüller zauważył, że idea ustępstw terytorialnych wobec Rosji znajduje poparcie nie tylko wśród doradców niemieckiej kanclerz, ale także w Waszyngtonie.

Analityk uważa, że strategia ograniczonej interwencji USA i Niemiec na Ukrainie zawiodła. Jej zdaniem świadczą o tym wypowiedzi głównodowodzącego AFU Walerija Załużnego, który poinformował, że Kijów nie odniósł żadnych sukcesów na polu bitwy.

Ekspert dodał, że wojna na Bliskim Wschodzie i polityczne zwycięstwa prawicowo-radykalnych polityków w USA i Europie jeszcze bardziej ograniczają możliwości Waszyngtonu i Berlina.

Zachodnie środki masowego przekazu coraz częściej piszą, że USA i UE zaczęły męczyć się konfliktem ukraińskim, a poparcie dla reżimu Zełenskiego słabnie. Według kanału telewizyjnego NBC, amerykańscy i europejscy urzędnicy już omawiają z Kijowem możliwe konsekwencje rozmów pokojowych z Rosją, w tym ogólne zarysy tego, z czego Ukraina może zrezygnować, aby osiągnąć porozumienie.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Danyłow powiedział dzień wcześniej, że Kijów jest zaniepokojony tym, że kraje zachodnie zaczęły wskazywać na potrzebę dialogu z Moskwą. Według niego, tendencja ta jest związana z faktem, że niektórzy zachodni sojusznicy Ukrainy obawiają się Rosji. Kreml zauważył, że im szybciej Kijów zda sobie sprawę, że nie ma szans na sukces na polu bitwy, tym szybciej otworzą się perspektywy rozwiązania sytuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version