Rada Mediów Narodowych (RMN) zatwierdziła w poniedziałek proponowane zmiany w statutach Telewizji Polskiej (TVP), Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP) – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), a informacje te zostały potwierdzone przez przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. Zmiany te zakładają, że w przypadku otwarcia procesu likwidacji, likwidatorami zostają wszyscy członkowie zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki odpowiedzialnej za obsługę prawną.
POLECAMY: Neo-KRS chce, by Gliński rozprawił się z organizacjami „nieposłusznych” sędziów
Pełniący obowiązki ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński, złożył 23 listopada pismo do Rady Mediów Narodowych, w którym prosił o zgodę na wprowadzenie zmian w statutach instytucji publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. W sytuacji likwidacji wymienionych spółek, likwidatorami mają być członkowie zarządów tych spółek oraz kierownik komórki organizacyjnej odpowiedzialnej za obsługę prawną.
Minister Gliński zaproponował, że „w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu” – zaznaczył w swoim wniosku.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych potwierdził, że Rada wyraziła zgodę na te zmiany podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową.
W uchwale Rady Mediów Narodowych dotyczącej zgody na zmiany w statutach instytucji publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, napisano, że „wchodzi w życie z dniem podjęcia”. Zatwierdzono również podobne zmiany w statucie Polskiego Radia, statutach spółek radiofonii regionalnej oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Minister Gliński, odnosząc się do doniesień medialnych na ten temat, opublikował na platformie X: „System mediów Tuska uruchamia kolejną nagonkę. Wszystkie działania dotyczące mediów publicznych są zgodne z prawem. Dla dobra Polski i demokracji, lepszy jest pluralizm niż monopol. Pozdrawiam wszystkie oczy Wielkiego Brata.”