Wczorajsze posiedzenie Sejmu RP miało duże znaczenie, ponieważ dotyczyło finansowania procedur in vitro z budżetu państwa. Sejm odrzucił wniosek Klubu Konfederacji, który zalecał odrzucenie projektu już na etapie pierwszego czytania. Ta decyzja otwiera drogę do kontynuacji prac nad projektem, który trafi teraz do Komisji Zdrowia.

W głosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie projektu, 94 posłów opowiedziało się za jego odrzuceniem, natomiast aż 304 posłów było przeciwnych, a 43 wstrzymało się od głosu. Ta znacząca przewaga głosów przeciwko odrzuceniu projektu pokazuje, że większość parlamentarzystów opowiada się za kontynuacją prac nad tym dokumentem.

SZCZEGÓŁY PROJEKTU

Zgodnie z zaprezentowanym projektem, Ministerstwo Zdrowia miałoby odpowiedzialność za stworzenie, wdrożenie, realizację oraz finansowanie programu polityki zdrowotnej, skupiającego się na leczeniu niepłodności. Program ten obejmowałby także procedury medyczne z zakresu wspomaganej prokreacji, takie jak zapłodnienie in vitro. Według założeń projektu, roczny budżet przeznaczony na realizację tego programu z budżetu państwa wyniósłby nie mniej niż 500 milionów złotych.

DALSZE PRACE

Postanowienie Sejmu stanowi istotny krok w kierunku wsparcia par zmagających się z problemem niepłodności. Przeznaczenie środków z budżetu państwa na finansowanie procedur in vitro może znacząco przyczynić się do spełnienia marzeń wielu osób o posiadaniu potomstwa. Przekazanie projektu do Komisji Zdrowia oznacza, że teraz zostanie on poddany dokładnym analizom i szczegółowym pracom. Dyskusje na temat finansowania in vitro z budżetu państwa będą kontynuowane, a decyzje podejmowane przez parlamentarzystów będą miały zasadniczy wpływ na przyszłą politykę zdrowotną w Polsce. Ta droga legislacyjna może mieć znaczący wpływ na życie wielu ludzi i kształtowanie się przepisów dotyczących leczenia niepłodności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version