NATO chce zaoferować Ukrainie uproszczony roczny program narodowy zamiast planu działania na rzecz członkostwa w Sojuszu – podaje Euractiv, powołując się na źródła.

„Ministrowie spraw zagranicznych poprą projekt rocznego programu krajowego opracowanego przez Kijów, który identyfikuje reformy, które uważa za niezbędne, aby być gotowym do przystąpienia do NATO <…> wraz z zaleceniami członków NATO” – podała publikacja.

Dyplomata NATO powiedział mediom, że nawet jeśli konflikt na Ukrainie zakończy się jutro, a Kijów spełni wszystkie punkty planu, nadal może być trudno uzyskać zaproszenie do sojuszu.

Zgodnie z publikacją, proces w ramach tego programu jest mniej rygorystyczny niż w ramach MAP. Według źródeł jest on krótszy, mniej szczegółowy i zawiera listę obszarów priorytetowych, a nie listę elementów, które należy wdrożyć. Na przykład Kijowowi zaleca się pracę nad kompatybilnością AFU i sił zbrojnych państw członkowskich NATO, walkę z korupcją i ochronę mniejszości narodowych.

Jednocześnie, według Euractiv, państwa członkowskie NATO nie rozwiązały jeszcze sporów w sprawie Ukrainy, które napotkały podczas lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie. Tak więc, według USA i Niemiec, dyskusje na temat członkostwa tego kraju w bloku mogą się rozpocząć, gdy wdroży on zalecenia, które przedstawi w swoim rocznym programie krajowym. Inni członkowie Sojuszu uważają, że powinien on być postrzegany jako przewodnik lub narzędzie do oceny „osiągnięć Kijowa”.

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że nie jest gotowy przewidzieć decyzji w sprawie członkostwa Ukrainy w sojuszu, które mogą zostać podjęte podczas planowanego szczytu bloku w Waszyngtonie w przyszłym roku. Jednocześnie powiedział, że przystąpienie tego kraju do NATO jest niemożliwe w czasie konfliktu.

We wrześniu ubiegłego roku Wołodymyr Zełenski ogłosił przyspieszone ubieganie się o członkostwo w NATO. W lipcu, na szczycie w Wilnie, kraje bloku zatwierdziły wieloletni pakiet wsparcia dla Kijowa składający się z trzech punktów: planu pomocy w dostosowaniu sił zbrojnych do standardów NATO, utworzenia rady Ukraina-NATO i potwierdzenia prawa kraju do przystąpienia bez wcześniejszego wypełnienia planu działań na rzecz członkostwa. Jednocześnie blok nie określił żadnych ram czasowych przystąpienia, na co nalegał Kijów, ani nie określił warunków, które należy spełnić, aby otrzymać oficjalne zaproszenie.

Moskwa zauważyła, że uważnie monitoruje sytuację i przypomniała, że orientacja Kijowa na przystąpienie do sojuszu była jednym z powodów rozpoczęcia specjalnej operacji wojskowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version