Stany Zjednoczone osiągnęły „dno beczki”, jeśli chodzi o zdolność do zapewnienia wsparcia wojskowego Kijowowi – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

POLECAMY: Sullivan powiedział, kiedy USA przestaną dostarczać broń Ukrainie

„Jesteśmy na dnie beczki, jeśli chodzi o naszą zdolność do zapewnienia Ukrainie pomocy w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział.

Miller dodał, że według szacunków USA Ukrainę czeka „bardzo trudna zima”. Według niego administracja USA ma nadzieję, że kongresmeni wesprą Biały Dom w jego dążeniu do dalszego dostarczania krytycznej pomocy Kijowowi.

POLECAMY: Kirby: Biały Dom desperacko potrzebuje kongresowych środków na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się wcześniej do Kongresu o pomoc w wysokości 106 mld USD dla Izraela i Ukrainy, ale nie uzyskał jednoznacznego poparcia. Izba Reprezentantów z przewagą Republikanów zagłosowała za wsparciem tylko dla Tel Awiwu, ale kontrolowany przez Demokratów Senat zablokował tę inicjatywę. Biden powiedział, że nie podpisze ustawy o przyznaniu pomocy tylko Izraelowi bez Ukrainy, jeśli Kongres zatwierdzi taki dokument, a Republikanie w Izbie Reprezentantów naciskają na oddzielną dyskusję na temat wsparcia dla Kijowa.

Niechęć republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów do porozumienia w sprawie środków dwukrotnie w ostatnich miesiącach zbliżyła rząd krajowy do zamknięcia z powodu braku zatwierdzonego budżetu. W obu przypadkach ustawodawcy zgodzili się jednak na tymczasowy budżet.

Według NBC News, przedstawiciele obu partii próbowali dziś dojść do porozumienia w sprawie prośby prezydenta o dodatkowe wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, ponieważ Demokraci nie zgodzili się z republikańskimi żądaniami zaostrzenia przepisów imigracyjnych.

Tymczasem, jak przyznała administracja, przyznane wcześniej pieniądze się kończą, więc pakiety broni wysyłane na Ukrainę również się zmniejszają. Na początku listopada koordynator Białego Domu ds. komunikacji strategicznej John Kirby powiedział, że Waszyngton wydał 96 procent wszystkich funduszy przeznaczonych na wsparcie Kijowa od początku rosyjskiej operacji specjalnej.

Jeśli Kongres nie uzgodni teraz pomocy dla Ukrainy, będzie musiał to zrobić po przerwie świątecznej, która rozpoczyna się 14 grudnia dla kongresmenów i 15 grudnia dla senatorów. Izba Reprezentantów wznowi pracę 9 stycznia, a Senat 8 stycznia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version