Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje ustawa dotycząca świadczenia wspierającego, co za tym idzie, zostanie zniesione inne świadczenie od tego samego daty. Warto zaznaczyć, że istnieje pewne wyjątki od tej reguły.

POLECAMY: Koniec propagandy w „Wiadomościach”. Holecka wraz z zakończeniem rządów PiS odejdzie z TVP

Zgodnie z informacją zawartą w Dzienniku Gazecie Prawnej, nowa ustawa o świadczeniu wspierającym wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku. To nowe świadczenie finansowane z budżetu państwa ma na celu wspieranie osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Jednocześnie, wraz z wejściem w życie tej ustawy, zostanie zlikwidowany artykuł 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który dotychczas regulował zasady przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje jednostkom, na których, zgodnie z postanowieniami ustawy z 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny. Ponadto, małżonkom przysługuje ten zasiłek w przypadku:

  1. Braku podjęcia zatrudnienia lub innej płatnej pracy, albo
  2. Zrezygnowania z zatrudnienia lub innej płatnej pracy,

Zakres tych warunków obejmuje sytuacje, w których celem jest pełnienie stałej opieki nad osobą posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności łącznie z określonymi kryteriami, takimi jak konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy ze strony innej osoby związana z istotnie ograniczoną samodzielnością oraz konieczność stałego codziennego zaangażowania opiekuna dziecka w proces leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 764 zł netto (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu, stosownie do przepisów o świadczeniach rodzinnych) – czytamy na stronie MRiPS.


Chociaż omawiane świadczenie zostanie zlikwidowane od 1 stycznia 2024 roku, osoby, które do końca 2023 roku uzyskają do niego uprawnienia, będą mogły je nadal otrzymywać, zgodnie z przepisami przejściowymi, jak informuje „DGP”. Analogiczna sytuacja zachodzi, gdy osobie zostanie wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, kontynuujące wcześniejsze.

Dziennik wyjaśnia również, że specjalny zasiłek opiekuńczy jest przyznawany na okres zasiłkowy trwający od 1 listopada jednego roku do 30 października następnego. W związku z tym decyzje dotyczące przyznania specjalnego zasiłku od 1 listopada bieżącego roku będą ważne aż do 30 października 2024 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version