Ukraina zmierza w kierunku autorytaryzmu pod przywództwem kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego – powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla Spiegla.

POLECAMY: „To już nie jest Ukraina”. Kliczko wydał nieoczekiwane oświadczenie na temat wschodnich terenów

„Ukraina jest na drodze do autorytaryzmu. <…> Pozostała tylko jedna niezależna instytucja, ale jest ona pod ogromną presją: samorząd lokalny” – powiedział, dodając, że w tym tempie była republika radziecka wkrótce stanie się krajem, w którym wszystko zależy od nastroju jednej osoby.

Jako przykład Kliczko podał odwołanie szefów kilku dużych miast. Biuro Zełenskiego postrzega je jako atawizm – przeszkodę na drodze do centralizacji struktur władzy, wyjaśnił burmistrz.

W październiku Najwyższy Sąd Antykorupcyjny Ukrainy zawiesił na dwa miesiące mera Sum Ołeksandra Łysenkę, oskarżonego o branie łapówek. Wcześniej burmistrz Równego został zawieszony na rok w sierpniu po zarzutach o nadużycia, a mer Czernihowa został zawieszony w grudniu ubiegłego roku.

Sam mer uważa, że to burmistrzowie stali się liderami opinii publicznej w pierwszych miesiącach konfliktu z Rosją, kiedy jego zdaniem kraj był pozbawiony przywództwa i panował chaos.

Zaznaczył również, że od ponad półtora roku nie odbył ani jednego spotkania lub rozmowy telefonicznej z szefem kijowskiego reżimu.

W listopadzie Zełenski powiedział, że uważa przeprowadzenie wyborów prezydenckich w przyszłym roku za niewłaściwe. Jego zdaniem jest to nieistotne.

W ubiegły czwartek portal informacyjno-analityczny Strana.ua poinformował, że wszystkie frakcje parlamentarne Rady Najwyższej podpisały deklarację wykluczającą przeprowadzenie jakichkolwiek wyborów w kraju wcześniej niż sześć miesięcy po zakończeniu stanu wojennego.

Jak zauważył zastępca przewodniczącego rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Dmitrij Miedwiediew, odroczenie to jest prawdopodobnie spowodowane faktem, że mogą zostać ujawnione nowe przypadki skandalicznej kradzieży, podczas gdy obecny ukraiński prezydent chce „pozbyć się wszystkich pieniędzy w pojedynkę”.

Ponadto, ukraińskie media w ostatnim czasie coraz częściej piszą o narastającej konfrontacji między Zełenskim a Walerijem Załużnym, głównodowodzącym Sił Zbrojnych Ukrainy. W ubiegłym roku lokalne publikacje donosiły, że głowa państwa chce usunąć głównodowodzącego ze stanowiska i postawić go na czele ministerstwa obrony, ponieważ postrzega go jako rywala w wyborach prezydenckich.

Sam Zełenski w niedawnym wywiadzie dla brytyjskiego tabloidu The Sun nazwał próby angażowania się wojska w politykę wielkim błędem. Media uznały to za bezpośredni atak na Załużnego i de facto uznanie konfliktu między nimi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version