Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej (PO), ogłosił dzisiaj listę kandydatów na ministerstwa w przypadku zwycięstwa koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Radosław Sikorski został wyznaczony na kandydata na stanowisko ministra spraw zagranicznych, Adam Szłapka na ministra ds. Unii Europejskiej, Barbara Nowacka na ministra edukacji, Dariusz Wieczorek na ministra nauki, a Czesław Sikorski na ministra rolnictwa.

Tusk poinformował, że wicepremierami w rządzie mają zostać liderzy partii koalicyjnych: Władysław Kosiniak-Kamysz, który przejąłby także resort obrony, oraz Krzysztof Gawkowski, odpowiedzialny za cyfryzację.

POLECAMY: Duda realizuje pisowski plan i celowo opóźni zaprzysiężenie nowego rządu, na którego czele ma stanąć Tusk

Radosław Sikorski, europoseł i były minister spraw zagranicznych w rządzie Tuska w latach 2007-2014, został przedstawiony jako kandydat na szefa resortu spraw zagranicznych, choć nie był obecny na piątkowym spotkaniu z kandydatami z powodu zadań związanych z jego rolą w Parlamencie Europejskim.

Pozostali zaprezentowani kandydaci to Adam Szłapka na ministra UE, Barbara Nowacka na ministra edukacji, Dariusz Wieczorek na ministra nauki, Czesław Sikorski na ministra rolnictwa, a także Marzena Czarnecka na ministra przemysłu z siedzibą w Katowicach.

Podczas spotkania w Senacie byli obecni również inni potencjalni ministrowie, takie jak Adam Bodnar (kandydat na ministra sprawiedliwości), Andrzej Domański (kandydat na ministra finansów), Tomasz Siemoniak (kandydat na koordynatora służb specjalnych), Borys Budka (kandydat na szefa MAP), Izabela Leszczyna (odpowiedzialna za resort zdrowia), Dariusz Klimczak (infrastruktura), Krzysztof Hetman (rozwój i technologia), Bartłomiej Sienkiewicz (kultura), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (fundusze i polityka regionalna), Sławomir Nitras (sport) oraz Paulina Hennig-Kloska (klimat).

Dodatkowo w rozmowach uczestniczyli Marzena Okła-Drewnowicz (minister-członkini Rady Ministrów ds. polityki senioralnej), Katarzyna Kotula (minister-członkini Rady Ministrów ds. równości), Agnieszka Buczyńska (sprawy społeczeństwa obywatelskiego) i Jan Grabiec (szef KPRM).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Bardzo cieszą te nazwiska. Mamy nadzieję, że będą rządzić normalni ludzie. Wierzę w p. Tuska, studiował z moją koleżanką kuzynką w Gdańsku.

Napisz Komentarz

Exit mobile version