Od 1 stycznia 2024 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany w procesie oceny kandydatów na kierowców. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie dotyczące egzaminu na prawo jazdy, co spotkało się z krytyką instruktorów nauki jazdy, którzy uważają, że decyzja została podjęta zbyt późno.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, datowane na 24 listopada 2023 roku, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod numerem 2659 w dniu 8 grudnia 2023 roku. Zmiany w przepisach dotyczą egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów, a także dokumentów stosowanych w tych sprawach.

Nowe przepisy są wynikiem współpracy Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Opierają się na artykule 66 ust. 1 pkt 1-5, 7 i 8 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami oraz Dyrektywie 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy.

Zmiany obejmują kwestie związane z osobami egzaminowanymi, egzaminatorami i organizacją egzaminów. Osoby przystępujące do egzaminów będą miały pełną możliwość komunikacji z WORD-em za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, a także dostęp do arkusza przebiegu egzaminu praktycznego. Katalog dokumentów potwierdzających tożsamość kandydatów zostanie poszerzony, jednak oglądanie zarejestrowanego przebiegu egzaminu będzie możliwe tylko po złożeniu skargi.

Egzaminatorzy będą teraz oceniać sposób wykorzystania stroju przez motocyklistów i motorowerzystów, a brak odpowiednich umiejętności może skutkować przerwaniem egzaminu. W trakcie egzaminów nie będą mogli jednocześnie oceniać zachowań w ruchu drogowym i prowadzić pojazdu za osobą egzaminowaną. Największe zmiany dotyczą decyzji o przerwaniu egzaminu, które nie będą już obligatoryjne tylko w określonych sytuacjach.

Organizacja egzaminów również ulegnie zmianie, obejmując m.in. role egzaminatora nadzorującego i koordynatora. WORD będzie zobowiązany do posiadania miejsca, w którym przeglądane będą nagrania z egzaminów praktycznych. Zniknie obowiązek przechowywania tych nagrań w dedykowanym pomieszczeniu. Procedury zatwierdzania i ewidencjonowania planów egzaminów oraz procedury związane z „uwalnianiem” PKK po rocznym okresie od egzaminu także ulegną dookreśleniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version