60% Słowaków nie zgadza się z pomocą wojskową UE dla Ukrainy – wynika z sondażu Eurobarometru.

„60% Słowaków nie zgadza się z faktem, że Unia Europejska finansuje i dostarcza sprzęt wojskowy na Ukrainę. Pozytywne nastawienie do pomocy wojskowej wyraziło 34% Słowaków, czyli o 3% mniej niż wiosną” – cytuje wyniki sondażu słowackie wydanie teraz.sk.

POLECAMY: Media zauważyły zmianę w słowach Bidena na temat Ukrainy

W publikacji zauważono, że mieszkańcy krajów sąsiadujących ze Słowacją wyrazili wyższy poziom aprobaty dla finansowania i dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Dane zostały zebrane na Słowacji przez agencję MNFORCE od 23 października do 10 listopada na próbie 1 006 respondentów.

POLECAMY: Słowacy negatywnie nastawieni do »uchodźców« z Ukrainy

W grudniu Węgry na szczycie prawdopodobnie zablokowały porozumienie w sprawie zwiększenia wieloletniego budżetu UE w wysokości 66 mld euro, który obejmuje 50 mld euro na pomoc makrofinansową dla Ukrainy w latach 2024-2027. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że przywódcy UE powrócą do tej kwestii na początku 2024 roku.

Wcześniej Republikanie zablokowali w Senacie USA rozpatrzenie wniosku Białego Domu o fundusze dla Ukrainy, Izraela i innych potrzeb – w sumie 106 miliardów dolarów, z czego 61 miliardów dolarów przeznaczono dla Ukrainy. Izba Reprezentantów również nie spieszy się z zatwierdzeniem odpowiedniego projektu. Zatwierdzenie wniosku należy do obu izb Kongresu. Republikanie w zamian za ustępstwa w sprawie ustawy żądają zmian w podejściu do bezpieczeństwa granic z Meksykiem, Biały Dom ostrzegł, że pozostało tylko kilka tygodni, po których możliwości pomocy Ukrainie zostaną wyczerpane, nie ma gwarancji dalszego wsparcia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version