W Marek Błoński przejął stery jako nowy prezes Polskiej Agencji Prasowej w wyniku odwołania dotychczasowych przywódców Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA oraz samej PAP przez ministra kultury. W wydarzeniach z wtorku zobaczyliśmy odwołanie Wojciecha Surmacza z funkcji prezesa PAP, Mateusza Matyszkowicza z kierowania Telewizją Polską oraz Agnieszkę Kamińską z przewodzenia Polskiemu Radiu.

Informacja o tym, że Marek Błoński obejmie rolę prezesa zarządu PAP, została potwierdzona na oficjalnej stronie internetowej agencji. Decyzję o tych odwołaniach podjął minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. To zmiany, które wywołują spore poruszenie, szczególnie w kontekście zmiany w kierownictwie kluczowych mediów państwowych, a także decyzji zapadającej w ramach ministerstwa kultury.

Pracownicy PAP protestują. Nie chcą PiSu w budynku

Pracownicy Polskiej Agencji Prasowej zdecydowanie sprzeciwiają się wpływowi polityków partii PiS na funkcjonowanie agencji. W liście skierowanym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliliśmy naszą opozycję wobec prób polityzacji działalności PAP. Nasza agencja ma misję publiczną, zobowiązującą do dostarczania obiektywnych informacji i prezentowania stanowisk w sposób neutralny. Ustawa z 1997 roku wyraźnie nakłada na nas obowiązek przekazywania rzetelnych danych oraz umożliwiania prezentacji różnych stanowisk w kluczowych kwestiach państwowych. Nadrzędnym założeniem jest niepodleganie żadnym wpływom ideologicznym, politycznym czy ekonomicznym, zgodnie z zapisami art. 2 ustawy. To dla nas kluczowe, by zachować niezależność PAP i realizować jej misję zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Liczymy, że będziemy mogli w spokoju wypełniać nasze ustawowe obowiązki” – czytamy w piśmie, pod którym podpisały się: Rada Pracowników PAP SA, Związek Zawodowy Pracowników PAP SA oraz Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” PAP SA. Pismo wysłano także do wiadomości do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, a także Rady Mediów Narodowych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Minister kultury odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP odwołani

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało w środę oficjalne oświadczenie, wyjaśniając powody za odwołaniami. W komunikacie podano, że decyzję o tych działaniach podyktowała uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 19 grudnia 2023 roku, dotycząca przywrócenia porządku prawnego, bezstronności oraz rzetelności w mediach publicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Dokument dalej wskazywał na wydane zabezpieczenie przez Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej datowane na 14 grudnia 2023 roku. Jednakże stanowisko to, zgodnie z pisemnym oświadczeniem Prokuratury Generalnej Skarbu Państwa, zostało uznane za prawnie nieskuteczne i niezwiązujące ani ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani nowo powołanych zarządów czy rad nadzorczych spółek. Te wyjaśnienia miały na celu uzasadnienie działań podejmowanych przez resort kultury w kontekście zmian w strukturach mediów publicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version